Bankalardan kredi çekmek isteyen vatandaşlardan, bankaların baktığı ilk nokta, müşterilerin kredi notları oluyor. Vatandaşlar da bankalara kredi başvurusu yapmadan önce kredi notlarını kendileri hesaplamak istiyorlar.

Sıfır ve 2. El araç alacaklar dikkat! Araçlar zamlanıyor Sıfır ve 2. El araç alacaklar dikkat! Araçlar zamlanıyor
Bankalardan kredi çekmek isteyen vatandaşlardan, bankaların baktığı ilk nokta, müşterilerin kredi notları oluyor. Vatandaşlar da bankalara kredi başvurusu yapmadan önce kredi notlarını kendileri hesaplamak istiyorlar. Yaşanan pandemi beraberinde ekonomik sorunları da getirdi. Ekonomik olarak zorlanan ve maddi açıdan destek arayan vatandaşlar çareyi, bankaların kredi kampanyalarında bulmaya çalışıyor. Bankaların sunduğu kredi fırsatlarını değerlendirmek ve kredi çekmek isteyen kişiler ise bankaya gitmeden önce kredi notunu hesaplamak ve kredi notuna göre çekeceği kredi tutarını öğrenmek istiyor. Kredi notu düşük olan vatandaşların kredi çekebilme imkanı da düşük oluyor veya çekecekleri tutar oldukça düşük oluyor. Bunun yanında kredi notu yüksek olan vatandaşlar ise diğer düşük olan kişilere bakıldığında çok avantajlı bir konumda yer alıyor. Kredi notu yüksek olan kişiler, bankalardan kolaylıkla kredi çekebilme şansının yanında bir de bankalardan yüksek miktarda kredi çekme imkanı yakalıyor. Peki, kredi puanı nasıl öğrenilir merak ediliyor. E-devlet üzerinden bankaya gitmeden, kredi notunuzu öğrenmeniz ve bu sayede ne kadar kredi çekip çekemeyeceğini öğrenmeniz oldukça kolay. E-devlet üzerinden kısa bir işlem sayesinde hemen kredi puanınızı öğrenebilirsiniz. Bunun sonucunda da hangi bankadan ne kadar kredi çekebildiğinizi ve ödeme şeklinizi öğrenebilirsiniz. E-devlet findeks kredi notu sorgulama nasıl oluyor ? Kredi notumu nasıl öğrenebilirim ? Kredi notu sorgulama ekranı ! Ücretsiz kredi notu sorgulama !

Bir bankadan kredi çekmek istediğiniz zaman bankanın ilk baktığı şey, başvuran kişinin kredi notudur. Kredi notu da sizin yılları içerisinde ödemiş olduğunuz kredi borçları ve kredi kartı ödemeleri ile belirleniyor. Vatandaşlar kredi çekmek için bankaya gitmeden önce kredi notlarını öğrenmek istiyorlar. Kredi notunuzu öğrenmeniz çok kolay ! Kredi notunu merak eden vatandaşlar, kredi notunuz eğer isterlerse Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu'nu, e-Devlet üzerinden kolaylıkla öğrenebiliyorlar.Kredi notu nedir ?

Kredi notu nedir sorusuna verilebilecek en basit ve açıklayıcı cevap; sizin kredi geçmisinizdir. Geçmişte ödediğiniz kredi kartı borçları, fatura ödemeleri, kredi ödemeleri ve genel olarak bankaya olan ödemelerinize denir. Eğer geçmişte kredi ödemelerinizde gecikme durumu yaşadıysanız veya kredi borcunuzu ödemediyseniz kredi notunuz bu durumdan kötü etkilenecektir ve düşecektir. Kredi notunuzun düşmesi durumunda da, sizin bankadan çekeceğiniz kredi tutarı düşmüş olacaktır. Belki de bankadan kredi çekemeyeceksiniz. Kredi notunuz, geçmişteki kredi kartı borcunuz, fatura ödemeleriniz ve kredi ödemelerinize göre yasal takipler aracılığıyşa belli bir sisteme göre hesaplanır. Bankaya kredi başvurusu yaptığınız zaman banka öncelikle sizin kredi puanınızı inceliyor. Bunun sonucunda da, bu puan bankanın size kredi verme veya vermeme durumunu etkiliyor.

Kredi puanı 0 ile 1900 puan arasında değişen bir değerdir. Kredi notunuz ne kadar yüksek olursa sizin için o kadar iyi bir durumdur. Çünkü bankalar kredi vereceklerinde, müşterinin kredi notunu göz önünde bulundurur. Eğer kredi notunuz 0 ise, bu banka için belirsizlik demektir ve banka belirsiz olan bir müşterisine kredi vermek istemez.

Kredi notlarının iyi veya kötü olmasını ya da bankanın hangi kredi puanına kredi verip vermediği durumu bankadan bankaya göre değişmektedir. Ancak genel olarak bakmak ve kredi notu hakkında fikir sahibi olmak için Findeks kredi notuna bakılabilir. Findeks kredi notuna göre kredi notu değerlendirmeleri şu şekilde;

0-699 puan arası en riskli olarak geçiyor.

700 - 1099 puanı olan kişiler orta riskli olarak belirleniyor.

1100 - 1499 ise az riskli olarak çıkıyor.

1500 - 1699 puan aralığı iyi olarak belirleniyor.

1700 - 1900 aralığı ise kredi puanınızın çok iyi olduğunu ifade ediyor.

Kredi notunuz eğer 1500 ile 1900 arasında ise istediğiniz bankadan istediğiniz miktarda krediyi, kolaylıkla alma şansınız olur. Ancak eğer kredi notunuz 0 ile 1099 aralığında ise kredi çekme ihtimaliniz yok denecek kadar düşüktür. Ancak yine de bazı bankalar kredi vermektedir. 1100-1499 aralığında kredi puanına sahip olan kişilerin kredi çekip çekememe durumu belirsizdir. Bankalar iyice inceleyip kredi verip vermeyeceklerini karar vermektedir.

Bazen bankalar kredi notunuz en yüksek seviyede bile olsa kredi vermeyebilir. Bu durum tamamen bankanın kendi insiyatifindedir.

Kredi notumu nasıl öğrenirim ? Kredi notu sorgulama !

Kredi notu sorgulaması yapmak için e-devlete giriş yapmanız gerekiyor. E-devlet üzerinden verilen adımları takip ederek kolaylıkla kredi notunuzu sorgulayabilir ve findeks kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bu sayede hangi kredi risk grubunda olduğunuzu da öğrenebilirsiniz.