Başvurular üzerinden bir aylık bir sürenin geçmesinden sonra bugün milyonlarca öğrenci KYK Burs başvurusu sonuçlandı mı? Başvuru sonuçları nereden öğrenilir? sorularına yanıt aramaya başladı. KYK Burs ve kredi sonuçlarına ilişkin sonuç ekranı! Detaylar haberimizde sizlerle...

KYK Burs başvuru sonuçları, e-Devlet üzerinden öğreniliyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı sayfası üzerinden gerçekleştirilen başvurularda öğrenciler, ekonomik, sosyal ve başarı durumuna yönelik bilgilerini duyurmuştu. Gerçekleştirilen değerlendirme sonrasında bazı öğrenciler KYK'dan karşılıksız burs alma hakkı elde ederken, pek çok öğrenci de öğrenim kredisi alma hakkı kazanıyor. 

KYK Burs Başvuruları Sonuçlandı mı?

10 Aralık 2021 Cuma sabahından itibaren KYK burs sonuçları henüz duyurulmadı. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu geçen haftalarda soysal medya hesabı üzerinden yaptığı duyuruda, "En adil şekilde yürütmek için çaba sarfediyoruz. Sonuçları size ulaştırmak için en kısa sürede bu süreci tamamlayacağız" dedi. Bununla beraber, KYK burs başvuruları geçen yıl, 8 Kasım tarihinde sonlanmış, sonuçlar ise 7 Aralık tarihinde duyurulmuştu. Bu sene ise burs başvuruları 10 Kasım tarihinde sonlandı. Başvuruların üzerinden bir aylık bir süre içinde duyurulması beklenmektedir.

E-Devlet KYK Burs Başvuru Sonuçlarını Nasıl Görüntüleyebilirim?

Burs başvurusu yapan adaylar "https://www.turkiye.gov.tr/kyk-ogrenim-katki-kredisi-ve-burs-sorgulama" adresine giriş yaptıktan sonra Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın sayfası üzerinden burs sonuçlarını görüntüleyebilecekler. 

KYK Burs Tutarı Ne Kadar?

KYK Burs ücretleri her sene değişiklik göstermektedir. 2021 senesinde lisans öğrencilerine aylık 650 TL, yüksek lisans öğrencilerine ise 1300 TL ve doktora öğrencilerine ise 2000 TL burs ödemesi gerçekleştirildi. Fakat şu an için 2022 senesine ait zamlı KYK burs ücretleri henüz netlik kazanmadı. Yeni burs ücretlerini de Ocak veya Şubat aylarında duyurulması tahmin ediliyor. Sizde e-Devlet sitesine giriş yaparak ya da KYK Burs başvuruları sorgulama ekranına giriş yaparak bursunuzun olumlu ya da olumsuz sonuçlandığını görüntüleyebilir, öğrenebilirsiniz.