Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen muhtaç aylığı için zam yapılacağı açıklandı.

2.000 TL üstü borçlara karar geldi! Tarih verildi 2.000 TL üstü borçlara karar geldi! Tarih verildi

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen muhtaç aylığı için zam yapılacağı açıklandı. Enflasyon oranlarının yükselmesi ve ekonomik sorunlar nedeniyle muhtaç aylığı başvurularına yoğun ilgi gösteriliyor. Peki, 2023 muhtaç aylığı ne kadar ödenecek? Muhtaç aylığı ve fakirlik maaşı başvurusu nasıl yapılır? Sosyal ve ekonomik destek başvurusu için gerekli şartlar nelerdir? İşte detaylar…

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen muhtaç aylığı başvuruları ise ikamet edilen ildeki genel müdürlüğe şahsen veya posta yoluyla teslim edilmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğ’nün muhtaç aylığı ödemeleri hayırsever vatandaşların yardımları kapsamında gerçekleştirilmektedir. Muhtaç aylığının yanı sıra aşevi, burs ve eğitim desteği, kuru ve yaş gıda paketleri ve vakıf evi hizmeti verilmektedir. Başvuruda bulunacak kişinin uygun şartları sağlaması halinde ihtiyaç duyduğu yardım türü belirlenmektedir. 

Muhtaç Aylığı Kimlere Verilmektedir?

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından muhtaç aylığı ödemeleri aylık olarak yapılmaktadır. Muhtaç aylığından engelli ve yetimler yararlanabilmektedir. Annesi veya babası vefat etmiş yetim çocuklara ödenmektedir. Ayrıca, yüzde 40 ve üzeri engelli durumunda bulunan ve muhtaçlık sınırında yaşayan vatandaşlara ödeme yapılır. 

Muhtaç Aylığı Başvuru Şartları

Vakıflar Genel Müdürlüğü muhtaç aylığı başvuru işlemleri için belirli şartların sağlanması gerekmektedir. Yüzde 40 ve üzeri engellilik halinin bulunması durumunda sosyal güvence ve sabit gelir dikkate alınmaktadır. Muhtaç aylığı sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşlara verilmektedir. Taşınır veya taşınmaz mal sahibi olunması halinde ise ‘’gelir getirici’’ duruma bakılır. Sabit geliri bulunan veya aylık ödemesi alan kişilerin başvuruları değerlendirmeye alınmaz. Son olarak muhtaç aylığı başvurularında kişinin mahkeme kararı ile bakım altına alınmamış olması şartı aranmaktadır. 

Muhtaç Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen muhtaç aylığı başvuru şartlarının sağlanması halinde takip edilmesi gereken adımlar bulunmaktadır. İlk olarak muhtaç aylığı başvuru formunun eksiksiz ve doğru şekilde tamamlanması gerekir. Başvuru formuna ulaşmak için Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesine giriş yapılması yeterlidir. Muhtaç aylığı engelli ve yetim başvuru formu olarak iki kategori altında toplanmaktadır. Başvuru yapacak kişinin durumuna göre doğru formu doldurması gerekir. Engelli vatandaşlar için sağlık kurulu raporu talep edilmektedir. Sağlık kurulu raporuna göre engellilik durumunun yüzde 40 ve üzeri olması zorunludur. Sağlık raporunun teslim edilmemesi halinde başvuru işlemi değerlendirmeye alınmaz. 

Muhtaç aylığı başvuru formunun doldurulmasından ve imzalanmasından sonra Vakıflar Genel Müdürlüğüne teslim edilmesi gerekmektedir. Başvuru formu Vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlı şubelere şahsen teslim edilebilir. İkamet edilen ildeki şubeye başvuru yapılması istenmektedir. İkamet edilen il veya ilçede Vakıflar Genel Müdürlüğü şubesinin bulunmaması halinde ise başvuru formu posta yoluyla gönderilmelidir. 2022 yılı itibari ile muhtaç aylığı 2 bin 88 TL olarak belirlenmiştir. Muhtaç aylığı ödemeleri aylık olarak yapılmaktadır. Engelli veya yetim muhtaç aylığı ödemesi aynı miktar olarak hesaplanmaktadır. 

Engelli Maaşı Alan Biri Muhtaç Aylığına Başvuru Yapabilir Mi?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara fakirlik maaşı ödenmektedir. Sosyal devlet anlayışının ürünü olan Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti (SED) ödemeleri için başvuru işlemleri e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. e-devlet sistemine şifre ve T.C. kimlik numarasıyla giriş yapıldıktan sonra ‘’evde bakım maaşı’’ araması yapılmalıdır. Başvuru formu doğru şekilde tamamlanmalıdır. Evde bakım maaşı başvurusunun onaylanması halinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile ödeme yapılmaya başlanır. Üç aylık dönemler halinde maaş alan kişinin ikamet ettiği ev sosyal hizmetler yetkilileri tarafından incelenmektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından evde bakım gören engelli vatandaşlara düzenli ödeme yapılmaktadır. Engelli maaşı alan biri aynı zamanda muhtaç aylığı başvurusunda bulunabilir. 

2023 Muhtaç Aylığı Zammı

2023 Ocak ayında asgari ücrete yapılacak zam oranına paralel olarak muhtaç aylığına da zam uygulanacak. Temmuz ayı asgari ücret ve emekli maaşı zam oranların göre muhtaç aylığı 2 bin 88 TL’ye yükseltilmişti. 2023 yılında ise muhtaç aylığının en az 3 bin 500 TL’ye çıkarılması bekleniyor. Muhtaç aylığı alan vatandaşlar kuru ve yaş gıda paketi yardımı da yapılabiliyor. Engelli maaşının ise yüzde 30 oranında artması bekleniyor. Yüzde 40 ile 69 oranında engellilik hali bulunan vatandaşların maaşlarının 1.500 TL’ye yükselmesi bekleniyor. Asgari ücret zammının artması halinde ise engelli maaşı da yükselecek.