Bakanlık açıkladı! E-Devlet Sisteminden kontrol edin! 1100 TL Son Kez ödeniyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan son açıklama ile birlikte milyonlarca vatandaşın banka hesabına ve PTT Kart’ına pandemi sosyal desteği ödemelerinin yapıldığı duyuruldu. 

Ekonomi 24.06.2021 - 09:19 24.06.2021 - 09:19 Berkay Keskin

Aile, ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, koronavirüs salgını sebebiyle ekonomik olarak zor günler geçiren vatandaşlara destek olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz sene koronavirüs salgının ortaya çıktığı ilk zamanlardan beri düzenli olarak verilen ve milyonlarca vatandaşın yararlandığı pandemi sosyal desteği 2021 Haziran ayında da veriliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, açıklama yaparak yeni başvuruları da değerlendirdiklerini ve halihazırda başvuru yapan vatandaşların hesaplarına paralarının yattığını belirtti. Üstelik geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile birlikte söz konusu yardımın miktarında artış yapıldı. 

İşini kaybeden çok sayıda insanın, iş yerini kapatmış ve maddi olarak kötü etkilenen binlerce esnafın bir nebze rahat nefes alması sağlandı. Verilen bu yardım sayesinde vatandaşlar temel ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılamaya başladı ve maddi yükleri hafifledi. 

Salgının ilk ortaya çıktığı zamanlardan beri ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen pandemi sosyal yardımından yararlanabileceğini çoğu vatandaş bilmiyor. Binlerce kişi başvurması durumunda kolayca maddi destek alabileceği halde, yardımdan haberdar olmadığı için veya kendisine çıkmayacağını düşündüğü için bu fırsatı kaçırıyor. 

1100 TL'LİK SOSYAL YARDIM BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Pandemi Sosyal Destek Faz-3 başvurularını, e-Devlet sistemi üzerinden kişilerin T.C. kimlik numaralarının son hanesine göre almaktadır. Söz konusu desteğin başvuruları kişi bazlı olarak değil, hane bazlı olarak değerlendirilecektir. Yani her aile yalnızca 1 kere 1100 liralık sosyal yardım ödemesi alabilecektir. Aynı haneden birden fazla kişi başvuru yapsa bile sadece 1 kişi bu yardımı almaya hak kazanacaktır. Başvuru yapan kişinin ailesinde Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 ve Faz 2’den yararlanarak 1000 liralık nakdi destek alan, 5510 sayılı Kanunun 4/a maddesi kapsamındaki kamu işçisi, 5510 sayılı Kanunun 4/c maddesi kapsamındaki memur, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan(SGK) gelir veya aylık alan, İŞKUR İşsizlik Ödeneği alan, İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneği alan varsa bu hanenin 1100 liralık pandemi başvurusu kabul edilmeyecektir. 

1100 TL SOSYAL YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

1100 liralık sosyal yardımdan yararlanmak isteyen vatandaşlar e-Devlet sisteminde yer alan Pandemi Sosyal Destek Program modülünden 3.faz başvurusu yapabilirler. Kişiler, başvurularını TC kimlik numaralarının son hanesine göre belirli günlerde yapacaktır. 

TC kimlik numarasının son hanesi 0 olanlar Pazartesi, 2 olanlar Salı, 4 olanlar Çarşamba, 6 olanlar Perşembe, 8 olanlar Cuma günü başvuru yapabilecektir. Cumartesi ve Pazar günleri de kimlik numaralarına bakılmaksızın herkesin başvurusu kabul edilecektir. 

Başvuru esnasında sizden TC Kimlik Numarası, isim soy isim, resmi ikamet adresi, doğum tarihi, medeni durumu, çocuk sayısı, telefon numarası, e-posta adresi, çalışma durumu, kişinin çalışması durumunda aylık toplam maaş, sosyal yardım alınıp alınmadığı, kirada oturup oturulmadığı ve oturuluyorsa aylık kira gideri miktarı, aylık fatura miktarları, hanede yaşayan toplam kişi sayısı, hanenin toplam aylık geliri, banka hesabının olup olmadığı gibi bilgileriniz istenecektir. Bu bilgileri tamamen doğru girdiğinizden emin olun. Çünkü, başvurunuz kontrol edilirken bu bilgilerin doğruluğu da kontrol edilecektir ve yanlış bilgi verdiyseniz yardım alma hakkınızı kaybedeceksiniz. 

1100 TL PANDEMİ SOSYAL YARDIM ÜCRETİ NE ZAMAN YATACAK? 

Koronavirüs salgını nedeniyle binlerce çalışan vatandaş işsiz kaldı ve ekonomik olarak zor günler geçirdi. Bu süreçte vatandaşlara destek olmak amacıyla 1000 liralık pandemi sosyal desteği verildi. Bu tutar geçtiğimiz aylarda yapılan açıklama ile birlikte 1100 liraya yükseldi ve Faz 3 başvuruları alınmaya başladı. Başvuruları başlayan bu yardımın ne zaman vatandaşların hesabına geçeceği ise en çok merak edilen konular arasında. Pandemi sürecinde maddi desteğe ihtiyacı olan vatandaşlara verilen sosyal yardım ödemelerinin ne zaman hesaplara yatırılacağı ile ilgili kesin bir bilgi verilmedi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada e-devlet sistemi üzerinde banka hesabı kayıtlı olan veya PTT Kart'ı olan 1,2 milyon haneye 1100 TL tutarındaki destek ödemelerinin yapıldığını belirtmişti. Yeni başvuru yapan kişilerin veya sistemde bilgisi olmayan kişilerin de önümüzdeki günlerde bu ödemeyi alacağı söyleniyor.

PANDEMİ SOSYAL YARDIM ÖDEMELERİ BAŞVURU SORGULAMA

Sosyal yardım almaya hak kazanıp kazanmadığını öğrenmek isteyen vatandaşlar e-devlet’te bulunan "Başvurular Listesi" sekmesine tıklayarak veya arama kısmına Sosyal Yardım Sorgula yazarak 1100 TL pandemi sosyal yardım başvuru sonuçlarını ve bu yardımı almaya hak kazandıysa parasını ne zaman çekebileceğini görebilirler. Bazı vatandaşlar pandemi destek parası almaya hak kazanıyor ancak daha sonra sistemden başvuru sonucunu kontrol etmediği pandemi desteği almaya hak kazandığını ve hesabına para yatırıldığını fark etmiyor. Bu kişiler paralarını almazsa haklarını kaybediyorlar ve bir daha pandemi desteğinden hiçbir şekilde yararlanamıyorlar. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@