Devlet, iş kurmak isteyen, sermayesi olmayan vatandaşlara karşılıksız hibe desteği verecek. Üstelik de başvuru için evinizden bile çıkmanıza gerek yok. Çünkü başvuru işlemleri e-devlet üzerinden yapılıyor. İşinden memnun olmayan ve kendi işini yapmak isteyenler için büyük kolaylıklar sağlanıyor. Peki hibe desteğinden kimler yararlanabilir? E-devlet karşılıksız hibe desteği başvuruları nasıl yapılır?

KOSGEB, kendi işini kurmak isteyen kadınlara e-devlet başvuruları ile hibe desteği sağlıyor. Girişimci kadınlar, desteklenen iş modellerinden birini yapmaya karar verirse e-devlet üzerinden başvuru yaparak karşılıksız ve geri ödemesiz destek alabiliyor. KOSGEB'in desteklediği sektörler arasında güzellik salonları, konaklama, bulaştırma, imalat gibi birçok sektör yer alıyor. Ancak KOSGEB hibe desteği ödemelerinden faydalanabilmek için online eğitimlere katılmış olmak gerekiyor. Peki KOSGEB tarafından kadınlara sağlanan destekler neler? KOSGEB hibe desteği başvuruları nasıl ve nereden yapılır?

E devlet’ten hibe desteği başvurusu

Kendi işini kurmaya karar verenlere KOSGEB tarafından hibe desteği veriliyor. Ancak destek alabilmek için öncelikle KOSGEB'in Online olarak düzenlediği eğitimlere katılmak gerekiyor. KOSGEB online girişimcilik eğitimleri ile ilgili bilgi almak için kosgeb.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. KOSGEB yeni girişimci eğitimlerinin tamamı internet üzerinden veriliyor ve iki bölümden oluşuyor. İleri girişimcilik eğitimi ya da geleneksel girişimcilik eğitiminden herhangi birine kayıt yaptırabilirsiniz. KOSGEB girişimcilik eğitimi tamamladıktan sonra e-devlet girişi yaparak hibe desteği için başvuru yapabilirsiniz.

e-devletten-basvurular-basladi-devlet-is-kurmak-isteyene-5000-tl-hibe-veriyor-2

En az 5000 lira karşılıksız para veriliyor

KOSGEB girişimci kadınlara en az 5000 lira kuruluş desteği sağlıyor. Yine performans desteği olarak çalıştırdığınız personel sayısına yönelik toplam prim gün sayısı üzerinden 25 bin liraya kadar ödeme almanız mümkün. Eğer KOSGEB işletmenize geleneksel girişimci destek programı kapsamında destek veriyorsa yazılım desteği, makine teçhizat desteği almanız mümkün değil. Ancak ileri girişimcilik destek programına başvuru yapmanız durumunda hem makine teçhizat desteği hem yazılım desteği hem de danışmanlık ve işletme koçluğu gibi desteklerden faydalanabilirsiniz.

KOSGEB hangi sektörler için hibe desteği veriyor?

KOSGEB birçok farklı sektörde hibe desteği sağlıyor. KOSGEB'in destek verdiği sektörler bu şekilde;

İnşaat: (sıva işleri, yıkım, sıhhi tesisat, elektrik tesisatı, çatı işleri).

İmalat: (unlu mamul, kahve, çay, içecek, dokuma, giyim eşyası imalatı gibi).

Ulaştırma ve depolama: (nakliye, kurye, ev ve işyerlerinde taşımacılık)

Toptan ve perakende ticaret: (motorlu taşıtlar, ev eşyası, hırdavat, gıda, içecek, pazar yerinde satış). .

Sigorta: (acente ve aracılık faaliyetleri).

Bilgi ve iletişim: (yazılım, web tasarımı, kitap yayımı).

Destek faaliyetleri (iş bulma acentesi, seyahat acentesi, temizlik, fuar organizasyonu, güvenlik, taşıt kiralama).

Mesleki teknik faaliyetler (danışmanlık, fotoğrafçılık, tercüme, reklamcılık).