E-Devlet'ten Eylül ayına kadar başvuranlar faydalanıyor! SGK ve KYK borçları siliniyor, 36 aya kadar vade uzuyor!

E-Devlet’ten Eylül ayına kadar başvuranlar faydalanıyor! SGK ve KYK borçları siliniyor, 36 aya kadar vade uzuyor! Borç yapılandırma detayları belli oldu…

Ekonomi 05.08.2021 - 14:46 05.08.2021 - 14:46 Volkan Arık

E-Devlet’ten Eylül ayına kadar başvuranlar faydalanıyor! SGK ve KYK borçları siliniyor, 36 aya kadar vade uzuyor! Vatandaşlar borç yapılandırma haberlerini yakından takip ederken son dakika gelişmeleri yaşandı. Eylül ayına kadar e-devlet üzerinden başvuru yapan vatandaşların borçları düşecek aynı zamanda 36 aya kadar taksit seçenekleri ile ödeme imkanı verilecek. Sosyal Güvenlik Merkezi ya da e-devlet üzerinden başvuru yaparak SGK borç yapılandırma işlemlerinden hemen faydalanmaya başlayabilirsiniz. Peki kimler borç yapılandırma yapabilir?

SGK, vergi ve KYK borcu olan vatandaşlara müjdeli haber geldi. Eylül ayına kadar başvuru yapanlar borç yapılandırma işlemlerinden faydalanarak hem borçlarını temizliyor hem de düşük taksitlerle 36 aya Varan vade seçenekleri ile ödeme imkanı buluyor. Ayrıca borç yapılandırma ile birlikte borcunuza eklenen katsayı engelleniyor. Yani borcunuzu eklenen faizi ödemek zorunda kalmadan anaparayı ödeyerek borçlarından kurtulma imkanı buluyorsunuz. Üstelik borçlarınızı eşit taksitler halinde 6, 9, 12, 18 aya kadar taksitle ödeme şansınız da var. Peki borç yapılandırmadan kimler faydalanabilir? SGK ve KYK borç yapılandırma başvurusu nereye yapılır?

e-devletten-eylul-ayina-kadar-basvuranlar-faydalaniyor-sgk-ve-kyk-borclari-siliniyor-36-aya-kada-1

KYK BORÇ YAPILANDIRMA BAŞVURUSU NASIL, NEREYE YAPILIR?

Son dakika haberi olarak borç yapılandırma yasasının çıktığı duyuruldu. Özellikle KYK borcu olan öğrenciler habere bir hayli sevinirken 2021 borç yapılandırma başvurusu ne zaman sona eriyor sorusunun yanıtı da araştırılmaya başlandı. KYK borç yapılandırma işlemlerinde son gün 31 Ağustos 2021 tarihi olarak belirlendi. Bu tarihe kadar e-devlet üzerinden ya da online Vergi Dairesi üzerinden başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. KYK borç yapılandırma işlemlerinde ödeyeceğiniz taksit tutarını ve taksit sayısını kendiniz belirliyorsunuz.

e-devletten-eylul-ayina-kadar-basvuranlar-faydalaniyor-sgk-ve-kyk-borclari-siliniyor-36-aya-kada-2

SGK BORÇ YAPILANDIRMA BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Aynı şekilde SGK ve vergi borcu olan vatandaşlar da borç yapılandırma 2021 yasasından faydalanabiliyor. e-devlet üzerinden ya da Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile borç yapılandırma işlemlerinizi hızlı bir şekilde tamamlama şansınız bulunuyor. Borç yapılandırma için vergi dairesine ya da sosyal güvenlik kurumuna gitmenize gerek yok. Online olarak yapılan başvurularda 31 Ağustos 2021 tarihine kadar devam ediyor.

e-devletten-eylul-ayina-kadar-basvuranlar-faydalaniyor-sgk-ve-kyk-borclari-siliniyor-36-aya-kada-3

BORÇ YAPILANDIRMADA İLK TAKSİT NE ZAMAN ÖDENECEK?

Borç yapılandırma başvuruları 31 Ağustos 2021 tarihine kadar devam edecek. Bu tarihe kadar başvuru işlemlerini tamamlayan vatandaşlar ilk taksit ödemelerini ise Eylül ayının sonunda yapacak. 18 Aydan 36 aya kadar uzayan vade seçenekleriyle vergi, SGK ve KYK borçlarını ödemek Mümkün olacak.

e-devletten-eylul-ayina-kadar-basvuranlar-faydalaniyor-sgk-ve-kyk-borclari-siliniyor-36-aya-kada-4

BORÇ YAPILANDIRMA DAN KİMLER FAYDALANABİLİR?

30 Nisan 2021 tarihi dahil olmak üzere önceki dönemlere ait borçlar kanuna yapılandırma kapsamına alınıyor. Yeni yasa kapsamında vergi cezaları, gümrük cezaları Birgül öğrenci KYK borçları, SGK prim borçları yapılandırılabiliyor. Ticaret Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, belediyeler, İl Özel idareleri, yatırım izleme ve koordinasyon Başkanlığı’na 30 Nisan 2021 tarihine kadar olan borçların da bir kısmı yapılandırılıyor. Motorlu taşıtlar vergisi, taşıta ilişkin idari para cezaları ve geçiş ücretinin en az yüzde 10’unun ödenmesi şartıyla yapılandırma yapılırken aynı zamanda fenni muayene izni de veriliyor.

30 EYLÜL'E KADAR BAŞVURANLARA KATSAYI UYGULANMIYOR

Borç yapılandırma işlemleri ile ilgili sosyal güvenlik kurumu başkanı İsmail Yılmaz önemli açıklamalarda bulundu. Yılmaz açıklamasında borcu olan vatandaşların yapılandırma fırsatından yararlanması gerektiğine dikkat çekerken milyonlarca vatandaşın elini rahatlatacak ödeme kolaylıkları ve imkanlar başta olmak üzere yapılandırma fırsatı sunulduğunu dile getirdi. Yılmaz aynı zamanda yapılandırılan borçların tamamının 30 Eylül tarihine kadar ödenmesi durumunda katsayı uygulanmayacağını da açıkladı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@