EFT, havale ve kredi kartı kullananlar dikkat! Bunu yapmak artık zorunlu, yapmayanlar borçlu çıkıyor!

EFT, havale ve kredi kartı kullananlar dikkat! Bunu yapmak artık zorunlu, yapmayanlar borçlu çıkıyor! Son dakika gelişmesi haberimizde…

Ekonomi 21.08.2021 - 10:49 21.08.2021 - 10:49 Volkan Arık

EFT, havale ve kredi kartı kullananlar dikkat! Bunu yapmak artık zorunlu, yapmayanlar borçlu çıkıyor! Banka havalesi ve EFT işlemlerinde açıklama kısmına doldurmayanlar borçlu çıkabiliyor. Yargıtay'da verilen son karara göre yapılan banka hesabı havalesine bir açıklama yazılmaması halinde bunun bir borcun ödenmesi olarak kabul edildiği ortaya çıktı. Yani birine borç vermek için para göndermenize rağmen havale dekontunu açıklama yazmamanız halinde Karşı tarafın itiraz etmesi ve kendisinden aldığınız borcun havalesini yaptığımızı iddia etmesi mümkün. Yargıtay'dan çıkan Emsal karar da karşı taraf haklı bulunuyor.

Banka hesabından gönderdiğiniz havale ve EFT ‘lerde göndereyim sebebini yazmamanız halinde bu para bir borç ödemesi olarak kabul ediliyor. Gönderici bu parayı alacağı borç vermek amacıyla göndermiş olsa dahi karşı tarafın itiraz etmesi durumunda Yargıtay alıcıyı haklı buluyor. Ayrıca sadece Banka havalesi veya EFT için değil aynı zamanda PTT gönderilerinde de aynı durum geçerli.

eft-havale-ve-kredi-karti-kullananlar-dikkat-bunu-yapmak-artik-zorunlu-yapmayanlar-borclu-cikiyo-2

MUTLAKA AÇIKLAMA YAZIN

Günümüzde PTT ya da banka üzerinden para transferi yapmayan neredeyse kalmadı. Borç ödemesi için ne da birine para göndermeye karar verdiğinizde bu işlemleri kullanıyoruz. Birçoğumuz karşı tarafın ne amaçla parayı gönderdiğimizi bilmesinden dolayı açıklama yazmayı ihmal ediyoruz. Fakat Yargıtay'dan çıkan son karar sonrasında artık hiç kimse açıklamayı yazmayı atlamayacak. Çünkü yazılmayan açıklamalar nedeniyle birçok olumsuz sonuç ortaya çıkabiliyor.

BORÇ ÖDEMESİ YAPMIŞ GİBİ GÖRÜNEBİLİRSİNİZ

Yargıtay tarafından alınan yeni bir karar doğrultusunda yaptığınız banka havalesi ya da EFT işlemlerinde herhangi bir açıklama yazmamanız durumunda bir borcun ödemesini yapmış gibi kabul ediliyorsunuz.  Yani siz alıcı kişiye borç vermek için para gönderseniz dahi dekonta açıklama yazmazsanız Karşı taraf itiraz ederek sizin borç ödemesi yaptığınızı iddia edebiliyor. Bu durumda açıklama yazmayan siz olduğunuz için Yargıtay karşı tarafı haklı buluyor.

eft-havale-ve-kredi-karti-kullananlar-dikkat-bunu-yapmak-artik-zorunlu-yapmayanlar-borclu-cikiyo-4

TEDBİR NAFAKASI İÇİN DE GEÇERLİ

Bu durum boşanma davası sırasında ödenen tedbir nafakası için de geçerli. Nafaka ödemesi yaparken açıklama bölümüne bu ödemenin tedbir nafakası olduğunu belirtmeniz gerekiyor. Eğer açıklama bölümüne tedbir nafakası olduğunu belirten bir açıklama yazmamanız halinde mahkeme bu ödemelerin ahlaki bir görevin yerine getirilmesi için yapılmış ödemeler olarak kabul edilmesine karar veriyor ve sizin yeniden tedbir nafakası ödemeniz gerekiyor. Elbette tedbir nafakasında itiraz etme şansınız bulunuyor. Mahkeme açıklama olmaması halinde yapılan ödemelere bakıyor ve tedbir nafaka miktarı ya da onun katları kadar ödeme yapmış olmanız durumunda bunu tedbir nafakası olarak kabul edebiliyor. Ancak havale ve EFT işlemlerinde özellikle borç veriyorsanız daha sonra sorun yaşamamak için mutlaka açıklama yazmanız gerekiyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@