Bir süredir ara ara kamuoyunu meşgul eden ehliyet yenileme konusu son zamanlarda tekrardan gündeme geldi.

Ehliyetlerini belirtilen sürede yenilemesi gereken vatandaşlar, ehliyet yenileme konusuna ilişkin araştırma yapmaya başladı. Ehliyet ne zaman yenilecek? Ehliyetini kimler yenilemeli? Ehliyet yenilemek kaç TL? gibi sorularda internet üzerinden araştırılmaya başlandı. Ehliyet yenileme için 1 Ocak 2016 tarihinde başlayan süreç, 31 Aralık 2022 tarihine kadar alınan karar ile uzatılmıştı. Ancak geçtiğimiz haftalardan konuya ilişkin alınan yeni bir kararla bu süre iki yıl daha ertelendi. Ehliyetler alınan yeni karar ile 2 yıl sonra yenileneceği duyuruldu. Milyonlarca ehliyet sahibinin beklediği ve ehliyet sahiplerini çok yakından ilgilendiren ve uzun süredir çıkan çeşitli söylemlerden dolayı bilgi kirliliğine yol açan konuya ilişkin uzman kişilerden konuya ilişkin açıklama geldi. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, eski tip sürücü belgelerinin değiştirilme ücretinin belirlendiğini açıkladı. Peki, ehliyet değiştirme ücreti ne kadar?  İşte merak edilen soruya ilişkin  cevaplar ve daha fazlası siz değerli okurlarımız için  haberimizde yer alıyor.

 Alınan yeni kararın ardından ehliyet yenileme içinse yeni ücretler de belli oldu. Peki, Ehliyet yenileme ücretleri ne kadar? Ehliyet yenileme için son tarih ne zaman? İşte sürücü belgesi yenilemeye ilişkin  son dakika gelişmeleri ve merak edilen detaylar haberimizde.

Milyonlarca ehliyet sahibinin beklediği ve ehliyet sahiplerini çok yakından ilgilendiren haber geldi. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, eski tip sürücü belgelerinin değiştirilme ücretinin belirlendiğini açıkladı. Peki, ehliyet değiştirme ücreti ne kadar?  Eski tip ehliyet değiştirme ücretleri, ehliyetleri değiştirmek için verilen süre sonu 31 Aralık 2022 tarihinden   31 Aralık 2024 tarihine kadar uzatıldığı açıklandı, yapılan açıklamanın ardından ehliyet yenileme ücreti de açıklandı. Eski ehliyetlerini yenilemek isteyen kişiler 31 Aralık 20224 tarihine kadar ehliyetlerini 15 Türk lirası karşılığında yenileyebilecek. 

 Ehliyet Yenileme Ücreti Belli Oldu

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada, "Eski tip sürücü belgelerini değiştirme ücreti, 13 lira değerli kağıt bedeli ve 2 lira vakıf hizmet bedeli olmak üzere 15 lira olarak devam edecek" bilgisi iletildi.

 Ehliyet Yenilemek için Gereken Belgeler Neler?

Kimlik kartı başvurusu; nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş olan talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet biometrik fotoğrafla ile yapılabilecek.

•             Eski sürücü belgesi

•             Sürücü olur niteliği taşıyan  sağlık raporu,

Emekliye DEV PROMOSYON müjdesi son dakika geldi! SSK, BAĞ-KUR'lunun hesabına REKOR ödeme Emekliye DEV PROMOSYON müjdesi son dakika geldi! SSK, BAĞ-KUR'lunun hesabına REKOR ödeme

•             Bir adet biometrik fotoğraf,

•             Nüfus Müdürlüğünde kişinin parmak izi vermesi,

•             Kan grubunu belirleyen belge  ya da kişinin beyanı