Erdoğan'ın son dakika açıklaması ile "ek gösterge artışı maaşı ne kadar etkiler" soruları da çoğaldı. Ek gösterge nedir, ne işe yarar? şeklinde sorular da aranmaya başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası detayları paylaştı ve yılbaşına yetişeceğini söyleyerek heyecanı da arttırdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan kabine toplantısı sona ererken milyonlarca memur ve memur emeklisi de merakla beklediği 3600 ek göstergeyle ilgili müjdeyi aldı.

Erdoğan, "Ek gösterge artışıyla çalışanı ve emeklisiyle tüm kamu görevlilerine verdiğimiz sözü tutuyoruz. Şartlarımızı zorlama pahasına kamu çalışanları lehine tüm memurlarımızın ek göstergelerinde 600 puanlık bir yükselmeye gitmeyi kararlaştırdık." ifadelerini kullandı.

"Ek gösterge artışıyla çalışanı ve emeklisiyle tüm kamu görevlilerine verdiğimiz sözü tutuyoruz. Memurlarımızın ek gösterge düzenlemesiyle ilgili çalışmayı tamamladık. Bu konu ilk gündeme geldiğinde öğretmenlerimize, polislerimize, sağlık çalışanlarımıza ve din görevlilerimize ek göstergelerini 3600'e çıkarma sözü vermiştik. Şartlarımızı zorlama pahasına kamu çalışanları lehine tüm memurlarımızın ek göstergelerinde 600 puanlık bir yükselmeye gitmeyi kararlaştırdık. Genel müdür yardımcılarının ek göstergeleri 3.600'den 4.400'e, şube müdürü, ilçe müdürü seviyesindeki yöneticilerin 2.200'den 3.000’e çıkacak." dedi.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya olası rakamlar üzerinden ek gösterge ile yüzde 20-25 aralığında maaşlarda artış meydana geleceğini belirtti.

Emeklilerin maaşlarında da düzenlemeye göre artış olacağı bilinirken, örnek olarak emekli maaşı 5 bin lira olan polisin maaşı 1200-1300 lira yükselecek.

Emekli ikramiyelerinde ise 40-50 bin lira artış getirecek. Yani bu durumda emekli olacakların ikramiyeleri 25 yıllık memurun 200 bin liraysa 40 bin lira artacak ve ortalama hesap ile 240 bin lira alacak hale gelecek.

Bunları ortalama verilerden hesaplıyoruz. Kademe ve çalışma yılına göre maaşlar tabi ki farklılık gösterecek.

Bu arada kolay hesaplama için; memur ve emekliler maaşlarının üstüne yüzde 20-25 koyarlarsa alacakları yeni maaşı da görmüş olacaklar.

Sorular; Kaset Devri Mesut Yılmaz ve Mehmet Cengiz İle mi Başladı? Mehmet Cengiz'in Aracı Olduğu Başka Kasetler Var mı? Sorular; Kaset Devri Mesut Yılmaz ve Mehmet Cengiz İle mi Başladı? Mehmet Cengiz'in Aracı Olduğu Başka Kasetler Var mı?

Ek gösterge haberleri ve çalışmalarına istinaden en son Habertürk ekranlarından ise şu tablo paylaşılmıştı;

3600 ek gösterge kimleri kapsıyor? İşte ayrıntılar...