Pandemi sonrası hayatımız zaten değişmişken üstüne yaşadığımız ekonomik kriz bizleri yeni işlere ve ek kazançlara mecbur bırakmış durumda. Peki sizler bu ortamda daha konforlu bir yaşam için neler yapabileceğinizi hatta neler kaçırdığınızı biliyor musunuz?

Pandemi sonrası freelance ve homeoffice denilen bağımsız ve evden çalışma tarzları hayatımıza iyiden iyiye yerleşmiş durumda oldu. Bir çok iş kolu artık bağımsız çalışanlar tarafından ofis dışarısında gerçekleşiyor. Bu da hem daha rahat bir iş hayatı seçeneği sunuyor hem de yaşanılan ekonomik koşulda ek kazanç imkanı sağlıyor.

Evde ya da bağımsız olarak yapabileceğiniz işleri ne kadar biliyorsunuz? Belki ek kazanç fırsatınız belki de hayalinizdeki iş burada. Sizin için neler olduğuna birlikte bakalım mı?

thumbs_b_c_9de873d2d425733a9b0b4b88c223abbc

1.       Müşteri Hizmetleri Temsilciliği

Yeni dünya düzeninde evlere ilk taşınan işlerin en başında Müşteri Hizmetleri geliyor. Birçok büyük ya da küçük firma bu hizmeti artık evdeki işgücü ile çözmüş durumda. Sizler de evinizin konforunda sadece telefon ile bir iş sahibi olabilirsiniz. İsterseniz mevcut işinize ek iş olarak isterseniz de gerçek bir iş alanı olarak bakabilirsiniz bu konuya. Bir de telefonda konuşmayı sevenlerdenseniz tadından yenmeyecek bir iş size.

2.       Blog Açmak

Bilgisayar ile aranız iyi ise evden para kazanmak çok kolay. İstediğiniz, merak durduğunuz herhangi bir konuda bir blog hazırlayabilir, fikirlerinizi online olarak paylaşabilirsiniz. Kazanacağınız rakamın ise sınırı yok.

3.       Freelancerlık

Herhangi bir konuda iyi olduğunuzu düşünüyorsanız bağımsız olarak çalışmak harika. İşvereninizi ve işi kendiniz seçebilirsiniz. Muhasebeci, avukat, grafiker her ne olursanız olun sadece bir bilgisayar ve işinizde iyi olmanız yeterli. Yüzlerce freelance iş ilanı platformlarda sizi bekliyor.

Akbank ve 2 Kamu bankası açıkladı! Bankalarda hesapları olanlara 90.000 TL ödenecek! Bugün son! Akbank ve 2 Kamu bankası açıkladı! Bankalarda hesapları olanlara 90.000 TL ödenecek! Bugün son!

4.       Online Dersler, Online Eğitmenlik

Uzman olduğunuz bir konuda yeni dünya düzeninde geldiğimiz noktada, evinizden çıkmadan sadece telefonunuz ya da bilgisayarınızı kullanarak eğitimler verebilirsiniz.

5.       Online Danışmanlık

Son zamanlarda zaten psikoloji ve koçluk alanında online hizmetler yoğunlaştı ama sizler sadece bu konularda değil yine uzman olduğunuz başka bir alanda da evinizden danışmanlık verebilirsiniz. Mesela herhangi bir beyaz yakalıya proje bazlı olarak işinde destek sağlayabilirsiniz.

6.       Programcılık

Bu alan zaten evlere taşınmak için pandemiyi beklememişti ama zaten yazılımcı veya programcıysanız bizim size anlatacak bir şeyimiz yok zira gerek proje bazlı gerekse kurum bazlı çalışma konusunda yeteri kadar size talep var zaten. En yüksek gelir ile siz şanslı olan gruptasınız.

7.       Web Sitesi Tasarımcılığı

Reklam Ajansları veya kurumlar ile direk çalışma imkanı yakalayabileceğiniz ve aynı anda yine birden çok iş sahibi olabileceğiniz bir alan. Bilgisayara biraz olsun ilgi duyuyor ve bu konuda becerikliyseniz aslında uzman olmasanız bile kolaylıkla öğrenebileceğiniz bir iş.

8.       Veri Girişi

İngilizce biliyor biraz da bilgisayarda yazma konusunda hızlıysanız birçok iş kolunu kapsayan bir alan sizi bekliyor. Kolaylıkla ek iş sağlayabileceğiniz bu alanı es geçmeyin deriz.

9.       Sosyal Medya Yöneticiliği

Kim yapamaz ki bu işi günümüzde? Özellikle de sosyal medyayı iyi kullananlardansanız size evden kazancın en bol olduğu bir iş kolu sunuyor. Sosyal medyası için çok iyi rakamları gözden çıkartan şirket sayısı az değil. İçerik planlama, içerik takvimlerini yönetme, marka itibarını ve imajını geliştirme konusunu internetten kolayca öğrenebilirsiniz. Geriye etkileşim konusu kalıyor ki zaten bu sizin uzmanlık alanınız.

10.   Çevirmenlik

Hayatımızda uzun zamandır var olan bir ek iş imkanı da çevirmenlik. Birçok yayınevi, tercümanlık ofisi ve kurum ile birlikte aynı zamanda çalışıp, sakin bir şekilde para kazanabilirsiniz. Meşakkatli bir iş ama en az bir yabancı dili çok iyi biliyorsanız da kaçmaz bir fırsat.

11.   Kullanıcı Deneyimi Uzmanlığı (UX Test Edici)

Herhangi bir deneyim ve uzmanlık gerekmeyen nadir alanlardan birisi de UX Test Edicilerden olmak. Detaylara takılan biriyseniz web sitelerini ve aplikasyonları sizden daha iyi kim test edebilir ve raporlayabilir ki? Sadece ana gelir kaleminiz olacak bir iş değil şu an için ama zaten sizin de amacınız evden ek gelir sağlamak ise doğru yerdesiniz.

12.   Anketörlük

İnternetten yüzlerce iş imkanı bulabileceğiniz bir alanda anket doldurmak. Vaktim var ve çok ciddi rakamlar da beklemiyorsanız bu iş de size göre.

13.   E-Ticaret

İster sosyal medyanızdan isterseniz kendinizin ayrıca hazırlayacağı bir blog ya da web sitesinden herhangi bir şeyin alım satımını yapabilirsiniz. Klasik bir ezber olarak para ticarette deriz ya işte tam olarak bu olayın özeti. Çok ciddi rakamlarda gelir elde etmeniz kuvvetli ihtimal.

14.   Editörlük

Yine pandemi ile çok da bağımlı olmayarak günümüz koşullarında akıllı telefonlar ve teknolojinin geldiği nokta olarak birçok dergi ve gazete bilindiği üzere internete taşınmış durumda. Dolayısı ile dergi ve gazetelerdeki haberler ve makaleler de evlerdeki çalışanlar tarafından girilmekte. Ve özellikle pandemi sonrası bu alanda çalışanlar tamamen evlere taşındığı için de işin büyük bir bölümü evden bağımsız çalışanlara bırakılmış durumda. Aylık sabit bir maaşla yapabileceğiniz işlerden de ayrıca.

13. Metin Yazarlığı

Bu iş dalı hakkında o kadar çok talep ve başvuru sitesi var ki inanamazsınız. Geliri çok şanslı değilseniz yani nadir iş ilanlarını yakalamazsanız az ama yazmayı seviyorsanız ve zamanınız bol ise sürümden kazanabileceğiniz nadir işlerden. Siz yeter ki yazmayı sevin. Zira reklam ajansları bile artık bu hizmeti freelancerlardan alıyor.

15.   Video Editörlüğü

Teknik konuda bilgili iseniz ve detaylara önem veriyorsanız bu alanda sizi kimse tutamaz. Bu alan zaten geldiği noktada çok popüler ama gelecekte çok daha fazla kullanılacak. Bu işi yapacak yeteneklere sahipseniz sadece evden ek gelir için değil, normalde de başka bir işe bakmayın deriz.