Ekim ayında çocuk başına 1259 TL yardım ödemesi yapılacak! 15 Ekim son gün, maddi ve sosyal destek için başvuru şart. Ekonomik zorluk çeken ve dar gelirli olan ailelerde çocukların desteklenmesi ve korunması devletin Asli görevlerinden biri. Bu nedenle devlet bakanlık bünyesinde çocuklara her ay sosyal ve ekonomik destek sağlıyor. Çeşitli sosyal hizmet modelleri ile çocuklarım desteklenmesini sağlayan devlet, başvuru yapan ailelere gerekli incelemelerini tamamladıktan sonra çocuk başına bin 259 TL maddi destek ödemesi veriyor. Sosyal ve ekonomik destek talebinde bulunan ailelerin şartlara uygun olması gerekiyor. Ödemeler her ayın 15'inde düzenli olarak yapılıyor. Ekim ayı ödemeleri içinde başvurular açıldı. Peki SED ödemesi başvuru şartları neler? Sosyal ve ekonomik destek ödemesi başvuruları nereye yapılır?

Devlet, çocukların korunması ve sosyal hayata karışması için sosyal ve ekonomik destek hizmeti vermeye devam ediyor. Her ay düzenli olarak aileler devletin sağladığı SED ödemesinden faydalanabiliyor. Ekim ayı ödemeleri için açıklama Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’tan geldi. Bakan Yanık yaptığı açıklamada ihtiyaç sahibi ailelere Her çocuk için ortalama bin 259 lira SED ödemesi sağladıklarını duyurdu. Çocuk başına yapılan devlet yardımı aileleri başvuru koşulu ile veriliyor. Aynı zamanda başvuru şartları da bulunuyor. Peki SED desteği almak için başvuru şartları neler? Devlet yardımı almak için nereye başvuru yapılır?

ekim-ayinda-cocuk-basina-1259-tl-yardim-odemesi-yapilacak-15-ekim-son-gun-maddi-ve-sosyal-destek-3

SED BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ihtiyaç sahibi ailelere verilen sosyal ve ekonomik destek ödemeleri ile ilgili açıklama yaptı. Bakan Yanık Ekim ayında toplam 170 milyon 596 bin lira bütçe ayrıldığını belirtirken Ödemelerin 15 Ekim tarihine kadar hak sahibi olan vatandaşların hesabına geçeceğini açıkladı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesinden yapılan sosyal ve ekonomik destek ödemeleri ile çocukların temel ihtiyaçlarının karşılanması hedefleniyor. Çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayamayan Aileler bu yardımından faydalanmak için başvuru yapabiliyor. Başvurular çocukların Nüfus cüzdanının fotokopisi ile birlikte Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, e Devlet ya da Sosyal Hizmetler merkezlerine yapılıyor.

ekim-ayinda-cocuk-basina-1259-tl-yardim-odemesi-yapilacak-15-ekim-son-gun-maddi-ve-sosyal-destek-2

KİMLER ÇOCUK YARDIMI ALABİLİR?

SED ödemeleri için başvuruları maddi durumu yetersiz olan aileler yapabiliyor. Başvuru yapıldıktan sonra sosyal ve psikologlardan oluşan uzman ekipler aileyi ziyaret ediyor ve görüşme gerçekleştiriyor. Aynı zamanda ailelerin evinde gelir durumuna göre inceleme yapılıyor. Çocuğun öğrenci belgesi ve okulu da Uzmanlar tarafından kontrol ediliyor. Yapılan araştırma ve değerlendirmeler sonucunda ailenin maddi ihtiyacı olduğu tespit edilmesi halinde telefonla bilgi veriliyor. Ödemeler aileden istenen banka hesabına yapılıyor. Her ay düzenli olarak bin 259 TL yardım parası hesaplara geçiyor.

ekim-ayinda-cocuk-basina-1259-tl-yardim-odemesi-yapilacak-15-ekim-son-gun-maddi-ve-sosyal-destek-1

ÇOCUK BAŞINA 1.259 TL

Sosyal ve ekonomik destek olarak bilinen SED ödemeleri çocuk başına 1.259 TL olarak yapılıyor. Yani maddi durumu olmayan birden fazla çocuğu olan aileler de Ödeme için başvuru yapabiliyor Her çocuk için ödeme alınabiliyor. Fakat ödemeyi alabilmek için yapılacak olan incelemelerden olumlu sonuç almak gerekiyor.