Ekmek fiyatları gittikçe zamlanıyor. Bu durum fırın ve pastanelerdeki ürünlerin fiyatını da etkilemekte. Ekmekten sonra simit, poğaça ve bilimum ürünün de fiyatı arttı. Peki 200 gram ekmek kaç TL oldu?

Ekmek fiyatları hiç olmadığı kadar zamlandı. %60'a varan zam vatandaşı isyan ettiriyor. Türkiye'deki artan enflasyon ve yaşam maliyeti, özellikle gıda sektöründe fiyat artışlarına yol açarak vatandaşların ekonomik durumunu sıkıntıya sokuyor. Kırıkkale'de bu durum, en temel ihtiyaç maddelerinden biri olan ekmeğin fiyatında belirgin olarak hissediliyor. Son dönemde ekmek fiyatlarına yapılan zammın ardından, buğday ve un maliyetlerindeki yükselme sebebiyle fiyatlar bir kez daha arttı.

Akbank Hesabı Olanlar İçin Son Dakika: 10.000 TL Bankamatik Kartınıza Ödeme! Akbank Hesabı Olanlar İçin Son Dakika: 10.000 TL Bankamatik Kartınıza Ödeme!

Ekmeğe Birkaç Ayda %60 Zam Yapıldı!

Ekmek, haziran ayında 4 liradan 5 liraya yükselirken, 29 Eylül 2023 tarihinden itibaren Kırıkkale'de 6.50 TL'ye satılacak. Bu fiyat artışı, fırıncılık sektöründeki yükselen giderleri dengelemek amacıyla gerçekleşti. Bu da ortalama %60 zamma tekabül ediyor. Ekmek fiyatları arttıkça vatandaşın temel alım gücü de sekteye uğramakta. Kırıkkale için alınan karar, zaman içerisinde diğer şehirlerde de etkisini gösterebilir. Çünkü un fiyatları genel anlamda pahalılaşıyor.

Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası, enflasyonun yarattığı maliyet baskısıyla un fiyatlarının önemli ölçüde yükseldiğini belirtti. Bu süreçte fırıncılar, işletme giderlerini dengede tutabilmek için ekmek fiyatında 6.50 TL'lik bir artış talebinde bulundular.

Söz konusu gelişme Kırıkkale Belediyesi, Tarım Orman İl Müdürlüğü, Ticaret İl Müdürlüğü, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanlığı, ve Ticaret ve Sanayi Odası temsilcilerinden oluşan bir komite tarafından değerlendirildi. Komitenin fiyat artış talebi, Ticaret Bakanlığı'na sunuldu ve meclis tarafından onaylandı.