Ekmek fiyatlarındaki gramaj oyunlarına yenisi eklendi. Gramajı düşürülen ekmek, 5 TL daha pahalıya satılmaya başlandı. Hangi şehirde ekmeğe zam geldi?

Ekmek fiyatlarında yeni düzenlemeler gündeme geliyor. Bu sefer zam yetmezmiş gibi gramaj da değişti. Ağırlığı 230 gramdan 200 grama düşen ekmeğin yeni fiyatını duyanlar kulaklarına inanmak istemedi. Uşak'ta faaliyet gösteren Fırıncılar ve Unlu Mamul Üreticileri Derneği Başkanı Zafer Kurnat, sürekli yükselen maliyetler karşısında zorlandıklarını belirtti. Ekmek fiyatlarında bir artışa gitmek zorunda kaldıklarını ve ekmeğin kilosunun fiyatının 35 TL'ye çıktığını ifade etti.

2023'ün başında Uşak'ta 230 gram ekmeğin fiyatı 5 TL iken, son seçimlerden sonra bu fiyat 250 gram için 7,5 TL'ye yükselmişti. Ancak Dernek'ten gelen öneri sonrası 250 gram ekmek, 230 grama indirilip fiyatı 8 TL olarak belirlendi.

ATM kartı bulunan müşterilere müjde: 50000 TL ödenecek ATM kartı bulunan müşterilere müjde: 50000 TL ödenecek

Uşak Fırıncılar Derneği Başkanı Zafer Kurnaz, maliyetlerin artışına dikkat çekti. “Ülkemizde yaşanan fiyat artışları ekmek ve unlu mamul üreticilerini oldukça zorluyor. Örneğin, ekmek üretiminde kullandığımız 50 kiloluk un çuvallarının fiyatı 640 TL'ye çıktı. Ayrıca yakıt fiyatları da sürekli artıyor; benzinin litresi 35.96 TL, mazotun litresi ise 40.51 TL oldu. Bu yüzden ekmeğin kilosunda 5 TL'lik bir zam yapmak zorunda kaldık.” şeklinde açıklamada bulundu.

Kurnaz ayrıca simit fiyatlarının da yükseleceğini belirtti. Uşak'ta 7,5 TL olan 100 gram simidin fiyatını 10 TL olarak önerdiklerini ve bu konudaki taleplerini yetkililere ilettiklerini ifade etti. Aynı zamanda poğaça ve açma gibi diğer ürünler için de fiyat artışı talep ettiklerini ve kararın ne olacağını beklediklerini söyledi.