Gayriresmi zamlarla 4,5 TL'ye kadar çıkan "bir" ekmek fiyatı yarından itibaren 5 Lira oluyor.

Yarından itibaren İstanbul'un bazı ilçelerinde 5 TL'ye çıkacağı belirtilen ekmeğin bir yılda yüzde 150 zamlandığı demek oluyor.

Resmi tarife olmaksızın 4,5 liraya kadar çıkan ekmek fiyatlarına bir gayriresmi zammın da yarın gelmesi ve İstanbul’un bazı ilçelerinde 240 gram ekmeğin 5 liraya çıkması beklenirken akıllara fiyatı yükselen ekmeğin gramajının da düştüğü geldi.

İTO 12 No’lu Ekmek Un ve Unlu Mamuller Meslek Komitesi Başkanı Hasan Demir, “Bugün itibarıyla henüz uygulamaya alan yok ama yarından itibaren Kadıköy, Üsküdar ve Ataşehir’deki fırıncılar ekmeği 5 liradan satacak” dedi.

İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin ise Sözcü'ye yaptığı açıklamada, “Resmi tarifenin üzerinde satış yapmak tabii ki doğru değil ama mevcut satış fiyatlarıyla ekmek üretilemiyor. Zarar eden esnaf üretime devam edebilmek için bizi de pek dinlemiyor” diye konuştu.

ADALET? Mahkeme Kadir Şeker Kararını Verdi! Cezaevinde Kalacak! ADALET? Mahkeme Kadir Şeker Kararını Verdi! Cezaevinde Kalacak!

Fırıncılar bu zamları 14 bin TL’lik cezai yaptırımı göze alarak yaptığını söylerken vatandaş ise sadece "bir" ekmeğe 5 lira verecek duruma nasıl geldiğini, ve nasıl devam edebileceğini düşünüyor.

“Fırıncı ekmeğe zam talep ediyor ama bu talep onaylanana kadar maliyetler yine artıyor ve bizim talep ettiğimiz fiyat düşük kalıyor” diyen Çetin'in, “Geçen sene 130 liraya aldığımız unun bu yıl 550 liraya çıkacağını söyleseler ya da akaryakıtın 30 liraya çıkacağını söyleseler, inanmazdım” demesi akıllara kazındı.