Ekmek fiyatlarında yeni tehlike gündeme geldi. Fırıncılar Haziran'ın ikinci haftasını bekliyorlar.

İstanbul'un bazı ilçelerinde yapılan gayriresmi zamlarla zaten şimdiden 4-4,5 TL'ye kadar çıkan ekmek fiyatlarının, haziranın ikinci haftasında hem resmileşmesi hem de artması bekleniyor.

TMO'nun fırıncıya sağladığı uygun fiyatlı un uygulamasının bitmesi ise ekmek fiyatlarında yeni bir korku yaratmış durumda.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) fırıncıların uygun fiyatlı un almasını sağladığı Un Destek Projesinde sona gelinmesi, ekmek fiyatları üzerinde yeni bir rekor zam getirecek görünüyor.

Maliyetlerini aşağıya çeken bu uygulama varken de İstanbul’un bazı ilçelerinde ekmeği resmi tarife olmaksızın 4-4,5 TL’den satmaya başlayan fırıncılar, Un Destek Projesinin bitmesi halinde yıl sonuna doğru ekmek fiyatlarının 5-6 liraya kadar çıkacağını hatta geçebileceğini dile getiriyorlar.

Genel Af Ne Zaman Çıkacak? Kimler Faydalanacak? Cezaevleri Doldu Genel Af Azorunlu Oldu Ama Yararlanacaklar... Genel Af Ne Zaman Çıkacak? Kimler Faydalanacak? Cezaevleri Doldu Genel Af Azorunlu Oldu Ama Yararlanacaklar...

İzmir'de ekmeğe zam: Yeni fiyat yarından itibaren geçerli olacak

TMO’nun perakende fiyat artışlarını dizginlemek amacıyla başlattığı proje aracılığıyla, piyasada fiyatı 500 liraya dayanan 50 kiloluk bir çuval un, meslek kodu pideci ve fırıncı olan esnafa 265 TL’den tahsis ediliyordu ve proje başladığından bu yana bu unun fiyatı da yaklaşık 100 TL artsa da esnaf, maliyetlerini aşağı çekmesi nedeniyle uygulamadan memnundu.

Ancak bu hafta itibarıyla TMO’dan uygun fiyatlı un tahsisi yapamadığını söyleyen un sanayicileri ve fırıncılar, uygulamanın devam edip etmeyeceği konusunda TMO’dan açıklama beklemeye başladılar.

İTO 12 No’lu Ekmek Un ve Unlu Mamuller Meslek Komitesi Başkanı Hasan Demir, “TMO’nun bu uygulaması maliyetlerimizi bir nebze olsun aşağı çekiyordu. Şu an bu undan alamıyoruz. Uygulamanın tamamen bitmesi ekmek fiyatlarını olumsuz etkileyecek” de ve önceki gün İstanbul Ticaret Odası’na (İTO) 210 gram ekmeğin 4 TL olması için zam talebinde bulunduklarını söyleyerek şöyle devam etti;

“İstanbul’daki bazı fırıncılar 14 bin TL’lik cezayı göze alarak bu zammı zaten yaptı. Çoğu ilçede ekmek 4 hatta 4,5 TL’den satılıyor. Haziran ayının ikinci haftasında yapılacak İTO meclisinde bu fiyatların resmileşmesini bekliyoruz”