Ağustos ayı Kısa Çalışma Ödeneği ne zaman yatırılacak? - uzayacak mı? KÇÖ SORGUA linki aktif

Ağustos ayı kısa çalışma ödeneği yatırılmaya başladı. Çalıştıkları yerde kısa çalışma ödeneği anlaşması olan her işyerinde ödenen kısa çalışma ödeneği hakkında kısa çalışma ödeneği alacak olan her vatandaş merakla araştırıyor. Koronavirüs salgını sürecinde Devlet tarafından açıklanan ekonomik destek paketi çerçevesinde Kısa Çalışma Ödeneği devreye alınmıştı. Kısa Çalışma ödeneğinden yararlanlara ödemeler yapılmaya başlandı. Ağustos ayı kısa çalışma ödeneği yatırılmaya başlandı haberinin akabinde bu haktan yararlanacak olan çalışan aramaya koyuldu bile. Peki Kısa çalışma ödeneği başvurusu nasıl sorgulanır? Kısa çalışma ödeneği ne zaman ödenir, hesaba yatar? 2020 Ağustos ayı itibariyle kısa çalışma ödeneği ne zaman yatacak?

Ağustos ayı Kısa Çalışma Ödeneği ne zaman yatırılacak? -  uzayacak mı? KÇÖ SORGUA linki aktif

Ağustos ayı kısa çalışma ödeneği yatırılmaya başladı. Çalıştıkları yerde kısa çalışma ödeneği anlaşması olan her işyerinde ödenen kısa çalışma ödeneği hakkında kısa çalışma ödeneği alacak olan her vatandaş merakla araştırıyor. Koronavirüs salgını sürecinde Devlet tarafından açıklanan ekonomik destek paketi çerçevesinde Kısa Çalışma Ödeneği devreye alınmıştı. Kısa Çalışma ödeneğinden yararlanlara ödemeler yapılmaya başlandı. Ağustos ayı kısa çalışma ödeneği yatırılmaya başlandı haberinin akabinde bu haktan yararlanacak olan çalışan aramaya koyuldu bile. Peki Kısa çalışma ödeneği başvurusu nasıl sorgulanır? Kısa çalışma ödeneği ne zaman ödenir, hesaba yatar? 2020 Ağustos ayı itibariyle kısa çalışma ödeneği ne zaman yatacak? Bu soruların yanıtı yüz binlerce çalışan tarafından araştırılıyor. Koronavirüs sürecinde faaliyetine ara vermek zorunda kalan işletmelerde çalışanlara maaşlarının bir kısmı Devlet tarafından ödeniyor. Kısa Çalışma ödeneğiyle ilgili tüm detaylar haberimizde sizlerle...

E-Devlet üzerinden kısa çalışma ödeneği sorgulama! İşkur, 2020 yılında Koronavirüs salgını nedeniyle "Ekonomik istikrar Kalkanı" paketini açıklayan Devlet tarafından Kısa çalışma ödeneğinin devreye alınmasıyla birlikte, yüzbinlerce çalışana kısa çalışma ödeneği ödemesi gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda kısa çalışma ödeneğinden yararlanan çalışanların maaşlarının bir kısmı Devlet tarafından karşılanmaktadır. Koronavirüs sürecinde yüzbinlerce çalışan kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılırken, ücretsiz izne çıkarılan işçilere ise ücretsiz izin nakdi desteği verilmeye başlandı. Peki Kısa çalışma ödeneği ne zaman yatar? Haziran ayı kısa çalışma ödeneği yattı mı? Kısa Çalışma ödeneğinin yatıp yatmadığı nasıl sorgulanır? Bu soruların yanıtına haberimizde yer verdik.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ YATTI MI? NE ZAMAN YATACAK?

2020 yılI Ağustos ayı Kısa Çalışma ödeneği ödemeleri, 1 Eylül tarihi itibariyle başaldı. T.C Kimlik Numaralarının son hanesine göre hak sahiplerinin banka hesaplarına Kısa Çalışma ödenekleri yatırılıyor. 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da bu süreçte vatandaşın evinden daha az çıkması ve kalabalık ortamlara girmemesi gerektiğini belirterek ödemelerin, başvuru sürecinde hak sahibi tarafından bildirilmiş olan banka hesaplarına yapılacağını duyurdu. Öte yandan sisteme IBAN bilgisini kayıt edemeyen vatandaşlara ödemeleri ise herhangi bir hak kaybına uğramaksızın PTT üzeirnden yapılacaktır dedi.

Bakan Selçuk, Ağustos ayı kısa çalışma ödeneğiyle ilgili yaptığı açıklamasında yoğunluğu önlemek maksadıyla 1-5 Eylül tarihleri arasında ödemelerin yapılacağını duyurmuştu. Hak sahibinin T.C Kimlik numarasının son hanesine göre 1-5 Eylül tarihleri arasında ödemelerin tamamlanacağını aktaran Selçuk, Eylül ödeneklerinde de aynı uygulamanın süreceği konusunda bilgi vermişti. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, ağustos ayı işsizlik ve kısa çalışma ödemelerinin 3 Eylül'den itibaren yapılacağını bildirdi.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ UZATILDI MI?

Kısa çalışma ödeneği uygulamasının 2 ay daha uzatılmasını öngören Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.
Yeni korona virüs (Covid-19) nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamındaki zorlayıcı sebep gerekçesiyle kısa çalışma uygulanan iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresinin uzatılması hakkında ekli kararın yürürlüğe konulmasına 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun geçici 23'üncü madde gereği Cumhurbaşkanı Kararı yayımlandı.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ BAŞVURU SORGULAMA İŞLEMİ

Kısa çalışma ödeneği E-Devlet üzerinden sorgulanabilmektedir. E-Devlet şifrenizle İşkur resmi internet sitesinden İş Arayan Girişi yapabilirsiniz. Yahut E-Devlet'e TUrkiye.gov.tr adresinden giriş yaptıktan sonra arama kısmına "İşsizlik Ödeneği/İş Kaybı Tazminatı Sorgulama" yazarak gerekli sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz.

E-DEVLET KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ! 

KİMLER KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNDEN YARARLANABİLİR?

Kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilmek içinbir takım şartların bulunması gerekmektedir. En temel şart, işverenin kısa çalışma talebinde bulunması ve bu talebin İşkur iş müfettişlerince uygun bulunmasıdır. Ardından işçinin kısa çalışmaya tâbi tutulması şartıve kısa çalışmanın başladığı tarih itibariyle, son 60 günde hizmet akdine tâbi olarak ve son 3 yılda da en az 450 gün süreyle prim ödenmiş olması şartları aranacaktır.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2020, 14:24
YORUM EKLE