1000 Lira Pandemi Ödemeleri Devam Ediyor mu? Nasıl Başvurulur?

Koronavirüs sürecinde devlet, yardıma muhtaç vatandaşlara 1000 TL yardım yapacağını duyurmuştu. Koronavirüs sürecinde işini bırakmak zorunda kalan, yardıma muhtaç hale gelen insanların e-devlet üzerinden başvuru yapabildiği koronavirüs yardımları birçok kişinin merak ettiği bir konu.

1000 Lira Pandemi Ödemeleri Devam Ediyor mu? Nasıl Başvurulur?

Koronavirüs sürecinde devlet, yardıma muhtaç vatandaşlara 1000 TL yardım yapacağını duyurmuştu. Koronavirüs sürecinde işini bırakmak zorunda kalan, yardıma muhtaç hale gelen insanların e-devlet üzerinden başvuru yapabildiği koronavirüs yardımları birçok kişinin merak ettiği bir konu. Pandemi sürecinin yaralarını azaltmak amacıyla devletin sunduğu koronavirüs yardım paketleriyle ilgili en çok merak edilen konulardan biri de, yardım devam ediyor mu? 1000 TL koronavirüs yardımı bitti mi ya da devam ediyor mu diyorsanız, sosyal devlet politikaları kapsamında sunulan bu yardımlarla ilgili güncel durumu anlattık. 


E-devlet üzerinden 1000 TL korona devlet desteği almak, pandemi ödemeleri ile kira, fatura ve temel gıda ihtiyaçlarını karşılamak isteyenlerdenseniz detaylı bir şekilde süreci anlattık. Koronavirüs destek ödemesi ve diğer yardım paketleriyle ilgili başvuru nasıl yapılır, pandemi yardımları hangi banka üzerinden alınır ve kimler koronavirüs pandemi yardımından faydalanabilir, bakalım.Kimler koronavirüs pandemi yardımına başvuru yapabilir?


Koronavirüs sürecinde devlet tarafından verilen 1000 TL destek, birçok kişinin başvurduğu ve milyonlarca insanın da faydalandığı karşılıksız bir sosyal yardım. Peki pandemi yardımı alabilmek için hangi şartlara sahip olmak gerekiyor? Koronavirüs pandemisi sürecinde, 1000 TL yardıma başvurmak istiyorsanız aşağıda anlattık. Aşağıdaki kapsamda yer almayan kişiler, pandemi yardımları için başvuru yapabilir:


Daha önce pandemi sosyal destek programlarının, faz 1 ve faz 2 kapsamında yer alan 1000 TL nakit desteğinden faydalanmış kişiler sosyal yardım alamaz.
  • 4A kapsamındaki kamu işçileri koronavirüs nakit desteğinden faydalanamaz.

  • 4C kapsamındaki memurlar koronavirüs nakit desteğinden faydalanamaz.

  • SGK’dan geliri olan emekliler koronavirüs nakit desteğinden faydalanamaz.

  • İŞKUR’dan işsizlik maaşı alanlar 1000 TL destekten faydalanamaz.

  • İŞKUR kısa çalışma ödeneğinden faydalananlar bu yardımdan yararlanamaz.


Başvuru nasıl yapılır?


1000 TL koronavirüs sosyal yardım desteğinde başvurmak istiyorsanız, bu başvuru online olarak çok kolay bir şekilde yapılabiliyor. Bunun için tek ihtiyacınız olan e-devlet giriş bilgilerinize sahip olmak. E-devlet üzerinden pandemi sosyal yardımı kapsamında verilen 1000 TL nakit desteğine başvurmak için, TC kimlik numaranızın son rakamına göre belli günlerde başvurunuzu yapabilirsiniz. Pandemi kapsamında verilen 1000 TL sosyal yardımın başvuruları e-devlet üzerinden yapıldığı gibi, sosyal yardımın kabul edilip edilmediği de e-devlet üzerinden öğrenilebiliyor. 1000 TL sosyal yardım aldım mı, sonucu öğrenmek istiyorum diyorsanız bunun için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli:


İlk olarak pandemi 1000 TL sosyal yardıma yukarıdaki yer alan maddelere göre uygunsanız, başvurunuzu yapın. Yukarıdaki maddelerde, işçi ve memurlar, emekliler, kısa çalışma ödeneği alanlar ve işsizlik maaşı alanlar kapsam dışında kalıyor.


Bu şartları sağlıyorsanız ve başvurunuzu yaptıysanız sonraki adım, e-devlet hesabınıza giriş yapmak. Bunun ardından ilgili hizmetlere kolay bir şekilde ulaşmanızı sağlayacak olan arama kısmına gidin ve “aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı” kapsamında yer alan “sosyal yardım bilgileri sorgulama” hizmetine adım atın. Bu hizmette başvurduğunuz tüm sosyal yardımlar karşınıza çıkacaktır.


Son olarak, sorgulama butonuna tıklayın, eğer yardım talebiniz onaylandıysa sonucunu görebilirsiniz.Koronavirüs yardımı nasıl alınır?


Koronavirüs 1000 TL sosyal yardım almaya hak kazananlar içindeyseniz devlet bu yardımları PTT üzerinden organize ediyor. Yani sosyal yardımınızı almak için, banka hesap numarası ya da IBAN paylaşmanıza gerek yok. Bununla birlikte koronavirüs yardımı kapsamında sunulan 1000 TL, birçok kişiye PTT üzerinden kimlik bilgileri ile verilmektedir. Siz de bu yardımdan faydalanarak, pandemi şartlarının olumsuz etkilerini en aza indirmek istiyorsanız, yapmanız gereken e-devlet üzerinden 1.000 TL sosyal yardıma başvurmak ve yardım talebinizin sonucunu, yine aynı şekilde öğrenerek PTT üzerinden nakit paranızı almak.


Koronavirüs 1000 TL yardım nasıl alırım ya da başvurum kabul olmuyor diyorsanız, yaşadıklarınızı yorumlar kısmında paylaşırsanız size yardımcı olabiliriz. 

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2021, 22:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER