25 dolarlık çip, otomotiv devlerini duman etti!

25 dolar değere sahip çip, otomotiv sektörüne ağır darbe indirdi. Otomotiv sektörüne faturası hayli ağır olan küresel çip krizi yüzünden 1.5 milyona yakın araç üretim bandından indirilemedi.

on

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tedarik zincirinde yaşanan aksaklık ve ekonomik öngörüleri boşa çıkaran koronavirüs pandemisi, çiplerin arzı konusunda “kıtlık” yaşanmasına yol açtı. Şimdiye kadar eşi benzeri görülmemiş çip kıtlığı krizi, sadece otomotiv saktörünü değil, cep telefonu, bilgisayar, elektrikli ev aletleri ve sağlık sektörü gibi çok sayıda sektörü de olumsuz etkiledi.

25 dolar değerinde ama faturası çok ağır oldu

Otomotiv sektöründe başlayan kriz sadece bu sektörü değil, diğer sektörleri de aynı oranda etkilemeye başladı. Üretimde yaşanan aksaklıklar milyarlarca dolar zarara yol açacak. Çip kıtlığının otomotiv sektörüne verdiği zarar da yaklaşık olarak hesaplandı.

Otomobil üretiminin bir parçası olarak kullanılan yarı iletken özellikteki çiplerin maliyetinin 25 dolar ile 150 dolar aralığında olduğu belirtiliyor. 1.5 milyon dolaylarında araç da çip tedarik sorunu sebebiyle bantta bekliyor.

Çok yüksek fiyat artışları bekleniyor

Dünya genelinde otomotiv devlerinin fabrikalarında şartelleri indiren çip krizi, akıllı cihazları da vurmaya başladı. Akıllı telefon üreten dev firmalar lansmanlarını ertelemek zorunda kaldı. Bu da tabii ki fiyatların artacağı anlamına geliyor.

Akıllı cep telefonu pazarının şu an 3 numaralı oyuncusu konumundaki Çinli teknoloji devi Xiaomi’nin başkanlığını yürüten Wang Xiang, çip kıtlığı yüzünden ciddi maliyet baskısı oluştuğunu ve bunun da fiyatlara yansıyacağını bildirdi.

5’te 3’ü elektronikte

Başlangıçta çip sorunu, pandemi sebebiyle otomobil fabrikaları kapandığı için yaşandığı sanılıyordu. Fakat Ford, General Motors, Honda, Nissan, Subaru, Suzuki, Toyota ve Volvo gibi dev otomobil üreticileri de sıkı başladıkları üretimleri durdurunca gerçek anlaşıldı.

Türkiye’de ise Ford Otosan, Oyak Renault ve Tofaş üretimlerini belirli süre durdurma kararı aldı.

Aslına bakılırsa sanıldığı gibi dünyadaki çiplerin büyük bölümünü otomobil sektörü çekmiyor. Otomotivde çip kullanım oranı yüzde 10 dolaylarında. Esas tehdit elektronik sektörü üzerinde. Akıllı cep telefonu, laptop gibi teknoloji ürünleri, dünyadaki çip tüketiminin beşte üçünü yapıyor.

İlk sırada tabii ki bilgisayarlar bulunuyor. Akıllı cep telefonlarının çip tüketiminde 2’inci sırada. 3’üncü sırada tüketici elektroniği yer alıyor. 4’üncü sıra otomotiv sektörünün ve 5’inci sıra sanayinin diğer dallarının.

Çip krizinde gelişen ülkelerdeki otomobil fabrikaları da olumsuz etkilendi. Türkiye, Çekya, Romanya, Özbekistan ve Macaristan gibi ülkeler, üretimi durduran firmalarla dolu.

Çözüm bulunuyor gibi

Çip kıtlığının çözümünün uzun sürme ihtimali sebebiyle bir taraftan çözüm yolları da aranıyor. Intel, Arizona’da 20 milyar dolar bedelle 2 dev çip fabrikası kurmanın hazırlığını yapıyor. Mikro denetleyici ve mikro işlemci ürünleri geliştirip seri üretim yapan firmalar ise üretimdeki daralma haricinde diğer sorunlara odaklanmış durumda.

En büyük üreticiler arasında bulunan Infineon ve NXP’nin Teksas’taki fabrikaları da geçici olarak kapalı. Japon devi Renesas’ın bir fabrikası ise yangın yüzünden üretimi durdurdu. Peş peşe yaşanan tüm bu sorunlar da çip kıtlığına çözüm bulunmasına engel teşkil ediyor.