8.40 TL’yi test ettikten sonra dolarda durum

Dolar kuru 1 Nisan 2021 Perşembe sabahı 8.27'den açılış yaptı. Dolar kuru üzerinde etkili olabilecek gündeme bakıldığında yurt içinde TCMB ve BDDK bankacılık istatistikleri, yurt dışında ise ABD işsizlik başvuruları ve PMI verileri takip edilecek.

ON

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)’nda yönetim düzeyinde yaşanan değişiklikler sonrası sert dalgalanan dolar kuru, Mart ayının son işlem gününe 8.33 liradan başlamış ve 8.40 lirayı test ettikten bir süre sonra 8.25 lira seviyelerine kadar gerileyerek Çarşamba gününü düşüşle kapatmıştı.

1 Nisan 2021 Perşembe sabahı dolar kuru 8.27 lira seviyelerinden işlem görüyor. Dolar endeksi bir süredir yükselişteydi ve 93.5 seviyesini aşmıştı. ABD Başkanı Joe Biden’ın 2.3 trilyon dolar düzeyindeki altyapı yatırımları ile dolar endeksi 93’e kadar çekildi.

Piyasalarda bugün küresel PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verileri, Amerika Birleşik Devletleri işsizlik başvuruları ve Covid-19 aşılama çalışmalarındaki durum takip edilirken, yurt içinde ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)’nun bankacılık istatistikleri öne çıkıyor.

Türk Merkez Bankası’nın (TCMB) haftalık bülteninde içerdeki yerleşiklerin döviz pozisyonu ile rezervlere odaklanıldığı görüldü.