9000 TL ila 43000 TL Arasında Yardım Alabilirsiniz! Hemen E-Devletten Başvuru Sorgulama

E-Devlet üzerinden hemen yardım alabilirsiniz! 9000 TL ile 4300 TL arasında yardımlara ulaşabilirsiniz. 9 Bin TL 4 Bin 300 TL arasında E-devlet üzerinden yardım alın. E-Devlet üzerinden hemen başvuru yapıp alın!

e-devlet

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milyonlarca vatandaşa 9 bin TL ila 43 bin TL arasında yardım ödemesi müjdesi! Vatandaşlar zorlu bir süreçten geçilen ve dolar kurunda yaşanan ani fırlama nedeniyle ekonomik dengelerin alt üst olduğu bu günlerde sosyal yardım araştırmalarını sürdürüyor. 2021 Yılında Devletten vatandaşlara 9 bin TL ila 43 bin TL arasında yardım müjdesi geldi! E-Devlet’ten başvuru yapılıp sorgulanabiliyor. Detaylar haberimizde sizlerle…

Sosyal devlet anlayışıyla devletimiz ihtiyaç sahiplerine destek olmaya devam ediyor. Bu kapsamda doğum parası tahsisatı gerçekleştirilen her doğum sonrasında bir defaya mahsus olacak şekilde alınabiliyor. Dünyaya gelen ilk, ikinci ve üçüncü çocuk için alınan bu destek ödemeleri ise değişik tutarlarda verilebilir. Doğum gerçekleştirecek çalışan annelerin eline bütün hakların kullanılması durumunda en az 9000 TL ödeme geçecek.

Doğum parası için gerçekleştirilen başvuru sonrasında bu ödemenin ne kadar süre sonrasında hesaplara yatırılacağı da vatandaşlar tarafından merak ediyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine gerçekleştirilen başvuruda yaklaşık iki ay sonra ödeme gerçekleştirilir. Çeşitli kamu kurumları anne olmaya hazırlık yapan kadınlara destek ödemesi yapıyor. Bu ödemelerin bir kısmı çalışmayan her anneye ödenirken bir kısmı ise yalnızca çalışan annelere yapılıyor. Kadınlara sağlanan bu destek ödemeleri 3 başlık altında toplanmaktadır.

Çalışan, çalışmayan her anneye gerçekleştirilen doğum parası ve süt parası ile yalnızca çalışan annelere gerçekleştirilen doğum izni parasıdır. Doğum parası ödemeleri 2015 Yılı Mayıs ayından itibaren doğan her çocuk için ödenmektedir. Belirtilen tarih sonrasında bir çocuk dünyaya gelmişse ödemeler 300 TL olarak gerçekleştirilir. Eğer çocuk sayısı iki ise ödemeler 400 TL, üç ya daha fazla çocuk var ise 600 TL olarak ödenmektedir. Başvurular kimlik belgesi çıkarıldığı esnada yapılmaktadır.

Maaşa Göre Farklılık Gösteriyor

Doğum (rapor) parası, maaşa göre farklılık gösteriyor ve 112 gün üzerinden hesaplanıyor. En düşük miktar 1 Ocak tarihinden itibaren 7.500 liraya arttı. Brüt maaşı 7 bin lira olan bir anne de 17 bin 500 TL ödeme alabiliyor. Para annenin adına açılan Ziraat Bankası hesabına gerçekleştirilir. Paranın yatıp yatmadığını doğum izni sonlanır sonlanmaz ‘turkiye.gov.tr’ adresi üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Emzirme Parası Nedir?

SGK, halk içerisinde süt parası olarak da adlandırılan emzirme ödeneği de veriyor. Bu para için anne ya da eşinin SSK ya da Bağkurlu olması ve en az 120 gün prim ödemesinin olması yeterli oluyor. SGK il müdürlüğü ya da sosyal güvenlik merkezine 5 sene içerisinde başvuruda bulunabilir. 1 Ocak tarihinden itibaren 202 TL düzeyine yükseldi. Bağ-Kur’lu anneler de süt parasından faydalanabiliyor. Emzirme ödeneği her doğumda bir defa olarak verilmektedir.

Çoğul Gebelikte 30 Gün İlave Ediliyor

SSK’lı çalışırken doğum gerçekleştiren kadınlar, analık izninin ardından birinci doğumda 2 ay, ikinci doğumda 4 ay, sonraki gerçekleştirilen doğumlarda ise 6 ay süre ile yarım gün çalışarak tam maaş ödemesi elde edebiliyor. Engelli çocuğu bulunanlarda ise bu süre 12 ay olarak işlemektedir. Çoğul hamilelikte 30’ar gün ilave ediliyor. Kadın isterse haftalık çalışma süresi olan 45 saati ikiye bölüyor. Yarım gün çalışan annenin maaşının yarısını işveren, 1.500 TL’sini ise devlet İşkur aracılığıyla ödenmektedir.

Süt Parası İçin 5 Sene

SGK, halk arasında süt parası olarak adlandırılan emzirme desteğini de vatandaşlara sağlıyor. Bu para için anne ya da eşinin SSK ya da Bağkurlu olması ve en az 120 gün prim ödemesinin olması yeterli oluyor. SGK il müdürlüğü ya da sosyal güvenlik merkezine 5 sene içerisinde müracaat ederek başvuruda bulunabilir. 1 Ocak tarihinden itibaren 202 TL’ye yükselen bu ödeme vatandaşlara destek olmak adına yapılıyor. Bağ-Kur’lu anneler de süt parası ödeneğinden faydalanabiliyor. Emzirme ödeneği her doğumda bir defa olarak verilmektedir.

Talep Edene Yarım Gün Çalışma Hakkı Veriliyor

SSK’lı çalışırken doğum gerçekleştiren kadınlar, analık izninin ardından birinci doğumda 2 ay, ikinci doğumda 4ay, ve sonraki doğumlarda ise 6 ay süre ile yarım gün çalışarak tam gün maaş ödemesi alabilirler. Engelli çocuğu bulunan vatandaşlarda ise bu süre 12 ay olarak işlemektedir. Çoğul hamilelikte 30’ar gün eklemesi yapılıyor. Kadın dilerse haftalık çalışma süresi olarak planlanan 45 saati ikiye bölebiliyor. Yarım gün çalışan annenin maaşının bir kısmını işvereni, bir kısmını ise devlet İşkur aracılığıyla ödüyor.