Akaryakıtta flaş karar: Lisansları iptal edilecek!

EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) tarafından alınan karara göre, kanuna karşı hile uyguladığı tespit edilen akaryakıt dağıtım şirketlerinin lisansları iptal edilecek.

akaryakıt

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Habertürk’te yer alan habere göre, EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu), kanuna karşı hile yapan akaryakıt dağıtım şirketlerine yönelik kritik bir karar verdi. Petrol Piyasası Lisans Yönetmeliği’ne yeni bir maddenin ilave edileceği bildirildi.

Kanuna karşı hile uyguladığı tespit edilen bir akaryakıt dağıtım şirketinin sahip olduğu lisansın iptal edildiği öğrenildi. Aynı tüzel kişiye veya ortaklarına artık lisans verilmeyeceği kaydedildi. Önceden yalnızca kaçak akaryakıt satışı gerçekleştirdiği belirlenen gerçek ve tüzel kişilere yönelik böyle bir ceza veriliyordu.

25 bayi yetecek

Öte yandan, akaryakıt dağıtım şirketlerinin kurumsallaşmasını sağlamak ve akaryakıt sektörüne yönelik yatırım gerçekleştirilmesini teşvik etmek amacıyla yeni bir düzenleme de yapıldı. Türkiye’de depolama lisansına sahip olan bir akaryakıt dağıtım şirketi için 25 bayi yetecek.

“Akaryakıt sektörünün dışında bırakılacaklar”

Konuya dair açıklamada bulunan akaryakıt sektörü temsilcileri şunları söyledi:

“EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) tarafından verilen karara göre Petrol Piyasası Lisans Yönetmeliği’ne farklı maddeler ilave edilecek. Akaryakıt sektörüne girişlerde ilk olarak kanuna karşı hile uygulanıp uygulanmadığı incelenecek. Petrol Piyasası Kanunu’na karşı hile uygulamaya yönelik bir teşebbüste bulunan ve söz konusu teşebbüsü tespit edilen tüzel kişilere ve ortaklarına hiçbir şekilde lisans teslim edilmeyecek. Söz konusu tüzel kişiler, akaryakıt sektörünün dışında bırakılacak.”

“Sadece kaçak akaryakıt satanlara lisans verilmiyordu”

Sektör temsilcilerine göre, önceden sadece kaçak akaryakıt satışı gerçekleştirdiği belirlenen gerçek ve tüzel kişilere lisans verilmiyordu. EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) tarafından verilen kararla birlikte söz konusu yaptırımın kapsamı genişletilecek.

Bayi kararı verildi

Öte yandan, Türkiye’de akaryakıt dağıtım şirketlerinin minimum 50 bayiye sahip olmaları gerekiyor. Ayrıca, senelik satışın 60 bin ton olarak gerçekleşmesi şart. Söz konusu meseleye dair de yeni bir karar verildi. Sektör temsilcilerine göre, akaryakıt dağıtım şirketlerinin kurumsallaşmasını sağlamak ve akaryakıt sektörüne yönelik yatırım gerçekleştirilmesini teşvik etmek amacıyla yeni bir düzenlemeye gidildi. Depolama lisansına sahip olan akaryakıt dağıtım şirketlerinin artık 50 değil, 25 bayiye sahip olmaları yetecek. Bu kararlara kısa bir süre içerisinde Resmî Gazete’de yer verileceği tahmin ediliyor.