Altın haftayı kazançla kapatmaya çalışıyor

Son iki haftayı peş peşe kayıpla kapatan altın, bu haftayı %1,5 değer kazanmış olarak kapatmaya çalışıyor.

on

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İki hafta art arda yaşadığı kayıp sonrası altın, yatırımcıların Fed’in büyüme ve enflasyon değerlendirmelerine yüklenmesiyle içinde bulunulan haftayı değer kazanmış olarak kapatma eğiliminde hareket ediyor. Altının gram fiyatı ise hafta boyunca dar fiyat aralığının biraz dışına çıkmış durumda.

Dün yapılan Monetary Fund panelinde konuşan Amerikan Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Amerika Birleşik Devletleri’nin tekrar muhteşem bir ekonomiye sahip olacağı taahhüdünde bulundu ve enflasyonla alakalı kaygılarını dile getirdi.

Çarşamba günü yayımlanan tutanaklarda, Fed’in üyeleri Mart ayında düzenlenen FOMC (Federal Açık Piyasa Komitesi) toplantısında yüklü miktarda tahvil alımlarını düşürmek amacıyla daha çok vakte ihtiyaç duydukları vurgusunu yapmıştı.

Dünya Altın Konseyi de yayımlamış olduğu aylık raporda, yatırımcıların, geleneksel düşük getirili ancak düşük riskli tahviller ile varlıklardan daha çok, yüksek oynaklığa sahip ancak potansiyel getirisi yüksek varlıklara doğru yöneldiğini bildirdi.

Bitcoin’in son dönemde altından rol çaldığını kaydeden Dünya Altın Konseyi, kripto para Bitcoin’in oynaklığının hâlen çok yüksek düzeylerde olduğunun altını çizdi.

Raporda kripto paraların ve altının temelde önemli farklılıklarının bulunduğu kaydedilirken, portföylerde altının stratejik rol oynamayı sürdüreceği ve hatta kripto para yatırımcılarının da fazladan tüm riskleri hedge etmek amacıyla altını kullanabileceği ifade edildi.

Son 40 yıldaki en kötü ilk çeyreklerinden birini yaşayan ons altın, bu hafta başından beri %1,5 artış sağlayarak haftanın son işlem günü olan bugün yatay bir seyirde hareket ediyor. Gram altın da Pazartesi gününden bu tarafa 450-455 lira bant aralığında hareket ettikten sonra 458 lira dolaylarında yer alıyor.