Bankaların kaynak sorunu mu var?

Türk ekonomisinde geçtiğimiz günlerde peş peşe yaşanan TCMB Başkanlığı değişimi, döviz kuru patlaması gibi gelişmeleri fırsata dönüştürerek yüksek faiz peşine düşen bankalar, akıllara "kaynak sorunu mu yaşadıkları" sorusunu getirdi. TBB Başkanı Hüseyin Aydın, bankacılıkta kesinlikle kaynak sorununun bulunmadığını bildirdi.

banka_ON

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın, bankacılık sektöründeki güncel duruma dair önemli açıklama ve değerlendirmeler yaptı. Hüseyin Aydın, bankaların kesinlikle kaynak bulma problemi yaşamadıklarının altını çizdi.

Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde konuşan TBB Başkanı Hüseyin Aydın, bankaların ülke dışından kaynak bulamama gibi bir sıkıntı yaşamadığının altını çizerek, Türkiye Bankalar Birliği olarak bu konudaki yetkinliklerini şu ana kadar çok iyi kullandıklarını, bundan sonra da kaynak bulamama gibi bir sıkıntının asla yaşanmayacağını düşündüğünü belirtti.

Bankacılık sektöründe öz kaynakların 2010 yılında 100 milyar dolar dolaylarında olduğu bilgisini veren TBB Başkanı Aydın, bugün bankacılık sektörünün özkaynak miktarının 80 milyar dolar olduğunu, bu rakamların “sermayenin ve öz kaynakların güçlendirilmesi gerektiği” mesajını verdiğini bildirdi.

Türkiye’de bankacılık sektörünün Türkiye’nin büyümesinden çok daha hızlı olduğunu kaydeden Hüseyin Aydın, toplam aktiflere bakıldığında millî gelirlere oranının %120 civarında olduğuna dikkat çekti.