Belli Oldu! Çalışanları Yakından İlgilendiren Gelişme! Başvuru Yapan Herkes 1831 TL Ödeme Alıyor!

SGK, doğum gerçekleştiren işçilere doğumdan önceki ve sonraki bir süreçte iş göremezlik ödeneği sağlıyor. Fakat bu parayı alabilmek için bazı önemli ayrıntılar bulunuyor. Son 1 yılda 3 ay prim ödemesi yapmış olmak zorunlu kılınıyor. Ödeme son 3 aylık brüt kazanca göre belirleniyor. En düşük günlük ödeme ayakta rehabilitasyonda 65,40 TL, uyuyarak rehabilitasyonlarda 49,05 TL olarak ödeniyor.

paras

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rapor parası, rapordan 2 gün ödeniyor. Örneğin 30 günlük rapor alan asgari ücretliye 28 gün üzerinden uyararak rehabilitasyonda 1.373 TL, ayakta rehabilitasyonda da 1.831 TL ödeme gerçekleştiriliyor. Çalışanları yakından ilgilendiren gelişme tüm ayrıntılarıyla gündeme geldi. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli ayrıntılar bulunuyor. Belirlenen bazı koşullar sağlanmadığı taktirde para alma hakkı ortadan kayboluyor. Doğumdan önce ve sonraki 16 haftalık süreç içerisinde bu parayı alabilmek için bir yılda 3 ay prim ödemesi yapmış olmak gerekiyor. Bu koşul sağlanmadığı taktirde ödeme yapılmıyor.

Ücretsiz İzin Desteği Ve Doğum Parası Almak!

Hamile bir kadını işyeri virüs gerekçesi ile ücretsiz izne çıkartabilir. Kanuna göre, işten çıkarma süresince işveren çalışanları ücretsiz izne çıkarabilir. Kanunda bu hususta herhagi bir özellik belirlenmemiştir. Bu sebeple keyfi ücretsiz izin uygulandığına yönelik yoğun şikayetler bulunuyor. İşveren çalışanın sağlığından endişe ederek bu kararı alıyor ise doktordan çalışabileceğinize dair bir rapor alarak işverene verebilirsiniz.

Her hususta ücretsiz izne ayrıldığınızda nakdi ücret desteği ödemesi elde edebilirsiniz. Desteğin miktarı şuan için aylık 1.1685 TL fakat önümüzdeki günlerde asgari ücrete paralel şekilde bu miktarın da 1.420 TL’ye yükselecek olduğu tahmin ediliyor. Analık izninde geçici iş göremezlik ödeneğinden faydalanabilmek için son 1 senede 90 gün prim ödemesi yapmış olmanız gerekiyor. Ücretsiz izin döneminde iş akdi sonlanmıyor ancak askıya alınıyor.

Ücretsiz izne ayrılmanız ödenek almanız hususunda bir engel taşımaz. Ödenek alabilmek için, ücretsiz izindekilerin 32. haftada doktor raporu alarak analık iznine ayrılması gerekmektedir. Ödenek, doktor raporuna göre veriliyor. Fakat analık iznine ayrıldığınız tarihte son bir sene içerisinde 90 gün prim ödeme şartını sağlıyor olmanız gerekmektedir.

Nisan ayından itibaren ayda 30 gün kısa çalışmada ya da ücretsiz izinde gösterilen kişiler yer almaktadr. Örneğin 17 Nisan tarihinden beri ücretsiz izinde bulunan bir hamile kadın 17 Ocak tarihinden sonra doğum iznine ayrılırsa son bir senede 90 gün prim ödeme şartını sağlayamayacaktır. Bu sebeple doğum öncesi ve sonrası 16 haftalık dönem için, halk arasında doğum parası olarak yasal düzenleme yapılması ihtiyacı doğuyor. İşverenleri de hamile işçileri ücretsiz izne çıkartırken ya da kısa çalışmada gösterirken bu hususta duyarlı olmaları gerekmektedir.

Emekli Olma Süresini Erteler Mi?

Kısa Çalışma iki türlü gerçekleştirilir. Ya çalışma süresi haftalık en az 3’te 1 oranında düşürülür, ya da tamamen dondurulur. İşveren fiilen çalışılan sürelerin ücretini ve prim ödemesini yapmak zorundadır. Çalışılmayan günler için ise işsizlik sigortası fonundan kısa çalışma ödeneği sağlanır. Fon ayrıca genel sağlık sigortası primini karşılamaktadır.

Kısa Çalışma çerçevesinde fiilen çalışmadığınız günler için işsizlik fonundan uzun vadeli sigorta kollarına prim ödemesi gerçekleştirilmez. Bu nedenle emeklilik hesbında o günler çalışılmamış olarak görülür. Emekliliğine uzun süre kalan vatandaşların emekliliği gecikmez ancak yakın tarihte emekli olma hakkı var olan fakat prim şartını henüz sağlamamış olan bireylerin emekliliği gecikebilmektedir.

Prim Günleri Siliniyor Mu?

31 Ekim 2020 tarihinden itibaren ödenmemiş olan Bağ-Kur (4/B) prim borçlarını iki ay içerisinde ödemeyen ya da yapılandırmayan vatandaşların borçları silinecek, sigortalılık günleri durdurulacak. İsteyen vatandaşlar dilekçe vererek prim borcunun silinmesi talebinde bulunabiliyor. Dilekçe vermeyen vatandaşların borçları da SGK tarafından silinecek.