Borsa İstanbul: Her türlü önlem alınacak!

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamada, Sermaye Piyasası Kurulu ile Borsa İstanbul düzenlemelerine aykırı olan işlemlere karşı bütün önlemlerin alınacağına dikkat çekildi.

borsa_istanbul4

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borsa İstanbul’dan bugün kritik bir açıklama geldi. Söz konusu açıklamada, endekse bağlı devre kesici sisteminin tetiklenmesine ilişkin ayrıntılara yer verildi.

KAP’ta (Kamuyu Aydınlatma Platformu) yayımlanan açıklamada, endekse bağlı devre kesici sisteminin saat 09.55’ten itibaren tetiklendiği ifade edildi. Bunun sonucunda BAP (Borçlanma Araçları Piyasası) pay senedi repo pazarı, VİOP (Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası) pay ve pay endekslerine dayalı olan sözleşmeler ve pay piyasasında yer alan bütün işlem sıralarında geçici süreyle işlemlere son verildiği belirtildi.

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamada, şu ayrıntılara yer verildi:

  • Pay piyasasında sık sık işlem metodunun uygulandığı paylar, gayrimenkul sertifikaları, girişim sermayesi yatırım fonları ve gayrimenkul yatırım fonlarında;

– Tek fiyatlı emir toplama saat 10.20’de yapılacak.

– Eşleştirme saat 10.25’te gerçekleştirilecek.

– İşlemler saat 10.30 itibarıyla sürdürülecek.

  • Pay Piyasasında tek fiyat işlem metodunun uygulandığı paylarda;

– Tek fiyat emir toplama saat 10.20’de yapılacak.

– İşlemler saat 10.30 itibarıyla sürdürülecek.

  • BYF, sertifika, varant ve yeni pay alma hakkı kuponu sıralarında saat 10.30 itibarıyla işlemler sürdürülecek.
  • VİOP’taki (Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası) pay ve pay endekslerine dayalı sözleşmeler ile BAP (Borçlanma Araçları Piyasası) Pay Senedi Repo Pazarı’nda saat 10.30 itibarıyla işlemler tekrar başlayacak.

Devre kesici iki defa uygulandı

Borsa İstanbul, 22 Mart Pazartesi gününe sert düşüş ile başladı, daha sonra da işlemleri durdurdu. Saat 10.30’dan itibaren de işlemlere yeniden başlandı. Fakat yüzde 7 düşüşle birlikte ikinci devre kesici sistemi tetiklenmiş oldu. Konuya ilişkin yapılan açıklamada, endekse bağlı devre kesici sisteminin uygulandığı kaydedildi.

Yatırımcılara seslenildi

Borsa İstanbul tarafından yatırımcılara yönelik de bir açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada, piyasaların şeffaf, güvenilir ve etkili bir ortamda işlemesi amacıyla yapılan işlemlerin sık sık takip edildiği belirtilerek, mevzuata uyum sağlanması konusunda yatırımcılar ve kuruluşlardan hassasiyet beklendiği ifade edildi.

Açıklamada, Sermaye Piyasası Kurulu ile Borsa İstanbul düzenlemelerine aykırı olan işlemlere karşı (usulsüz şekilde açığa satış işlemleri gibi) bütün önlemlerin alınacağı kaydedilerek, denetim ve inceleme çalışmalarının büyük bir özenle yürütüleceği eklendi.