Borsa İstanbul karar verdi: Yukarı adım uygulanacak!

Borsa İstanbul tarafından alınan karara göre, açığa satış işlemlerinde gün boyunca "yukarı adım kuralı" hayata geçirilecek.

borsa_istanbul3

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borsa İstanbul’da 22 Mart Pazartesi günü endekse bağlı devre kesici sisteminin iki defa çalıştığı kaydedildi. Stop-loss emirlerinin tetiklendiği ifade edilirken, gün bitimine kadar satış baskısının devam ettiği belirtildi. BIST 100 endeksi, manipülasyonların sürmesi sonucu yüzde 9,79 oranında değer yitirdi. BIST 100 endeksi, bu nedenle günü 1.379,25 puanla bitirmiş oldu.

Değer kaybı sürdü

BIST 100 endeksi, bugünkü açılışta 22 Mart Pazartesi günü gerçekleşen kapanışa kıyasla 74,37 puan kaybına uğradı. Yüzde 5,39 oranında düşen BIST 100 endeksi, 1.304,89 puana kadar geriledi.

Holding endeksinin yüzde 6,47’lik bir değer kaybına uğradığı görüldü. Bankacılık endeksinin ise yüzde 7,93’lük bir değer kaybına uğradığı fark edildi. Bütün sektör endeksleri, 23 Mart Salı gününe azalışla başladı. Finansal kiralama ve faktoring, yüzde 8,28 ile en fazla değer kaybına uğrayan sektör olarak kayıtlara geçti.

İşlemler yine durduruldu

Manipülasyona karşı harekete geçen Borsa İstanbul, bugün yüzde 5,39 düşüş ile açılması üzerine endekse bağlı devre kesici sistemini yeniden çalıştırdı. Böylece saat 10.30’a kadar sürekli işlemlere geçici süreyle son verildiği görüldü. Öte yandan, açığa satışın tüm gün boyunca uygulanacağı ifade edildi.

Yukarı adım kuralı uygulanacak

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamada, BIST-50 endeksinde bulunan paylarda, Sermaye Piyasası Kurulu kararı doğrultusunda açığa satış işleminin gerçekleştirilebildiği anımsatıldı. Bu paylara yönelik açığa satış işlemlerinde tüm gün yukarı adım kuralının geçerli olmasına karar verildiği belirtildi.

“Daha yüksek fiyat üzerinden yapılabilecek”

Sermaye piyasası aracının son işlem fiyatına kıyasla açığa satış işleminin daha yüksek bir fiyat üzerinden yapılabileceği ifade edilen açıklamada, açığa satış işleminin, sermaye piyasası aracının son işlem fiyatının önceki fiyata kıyasla yüksek olması durumunda “sonuncu fiyat seviyesinden gerçekleştirilebileceği” aktarıldı.

“Açığa satış opsiyonu işaretlenmeli”

Açıklamada, bugün sahip olunmadan gerçekleştirilen satışlar ve gün içerisinde gerçekleştirilen alımlar aracılığıyla kapatılan satışların da “açığa satış” olarak değerlendirildiği belirtilerek, söz konusu satışlara dair emirlerin yatırımcılar ve yatırım kuruluşları tarafından “açığa satış” opsiyonu işaretlenilerek bildirilmesi gerektiği uyarısında bulunuldu.

Yeni denge düzeyine ulaşacak!

Piyasalarda yaşanan oynaklığa dikkat çeken ekonomistler, yatırımcıların kesinlikle beklemeleri gerektiğini ifade ediyor. Ekonomistler, kısa bir zaman içerisinde fiyatların yeni denge düzeyine ulaşacağını belirtiyor.