Çip krizi Suzuki’de de üretimi durdurdu!

Çip krizi sebebiyle Suzuki, Japonya'daki 3 fabrikasından 2'sinde üretimlerin geçici olarak askıya alındığını duyurdu.

on

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Japon otomotiv devi Suzuki, ülkede bulunan 3 fabrikasından 2’sinde üretimi geçici olarak durdurdu. Dünya genelinde etkili olan çip tedarik krizi sebebiyle üretime ara verildiği kaydedilirken, diğer taraftan bazı parçaların tedariki konusunda gecikmeler olduğu belirtildi.

Japon firması Suzuki’den önce Ford, General Motors, Honda, Hyundai, Stellantis ve Toyota gibi otomotiv üreticileri de üretimlerini askıya aldıklarını bildirmişti.

Türkiye’deki üretimler de etkilendi

Renault

Oyak Renault’un Genel Müdürü Antoine Aoun, bileşen tedariki konusunda yaşanan küresel krizden Türkiye’nin de etkilendiğini kaydederek, Oyak Renault Otomobil Fabrikalarında en son teknolojilerin kullanıldığını, küresel kaynaklı bu teknolojilerin tedarikinde sıkıntılar yaşandığını, elektronik bileşenlerin tedarikindeki problemler sebebiyle üretim programında değişikliğe gidildiğini açıklamıştı. Oyak Renault 15 Mart 2021 ve 22 Mart 2021 tarih aralıklarında üretime ara vermişti.

Tofaş

Oyak Renault’tan sonra Tofaş da üretimi askıya aldığını açıklamıştı.

Tofaş, mikroçip tedarik problemi sebebiyle üretimlerin 2 hafta durdurulduğunu duyurmuştu. Şirketten KAP (Kamuyu Aydınlatma Platformu)’a yapılan bilgilendirmede üretimin 19 Mart 2021 ve 5 Nisan 2021 tarihleri arasında duracağı kaydedilmişti.

Ford

Renault ve Tofaş’ın ardından tedarik krizi sebebiyle Türkiye’de Ford Otosan da üretimi durdurma kararını açıklamıştı.

Ford Otosan, Yeniköy ve Gölcük fabrikalarında 3 Nisan 2021 ve 9 Nisan 2021 tarih aralığında üretimin 6 gün duracağını bildirmişti.