Danıştay’dan “hesap işletim ücreti” kararı!

Bankaların hesap işletim ücreti Danıştay tarafından onaylandı. Danıştay 10. Dairesi, bankalar tarafından alınan ‘hesap işletim ücretinin’ yerinde olduğuna, ücret almaya devam edebileceklerine hükmetti.

bankacilik_ON

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bankaların müşterilerinden aldığı ve “haksız kazanç” olarak nitelendirilerek sıkça tartışılan “hesap işletim ücreti” hakkında kritik karar, Danıştay 10. Dairesi’ndeki davadan çıktı.

BDDK’ya (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) karşı açılan davada davalı taraf, bazı ücretlerin müşterilerden yönetmeliğin gerekçe gösterilerek alındığını, “hesap işletim ücreti” adı altında alınan ücret gibi bazı ücretlerin haksız olduğu savunuldu. Davanın dayanağını ise, müşteriden alınan “nakit avans ücreti” ve “hesap işletim ücreti” gibi bazı ücretlerin hiçbir gidere dayanmadığı tezi oluşturdu. Dava dilekçesinde ayrıca haksız olarak gördükleri ücretlerin bankalar tarafından alınırken müşterisine herhangi bir gidere ilişkin belge vermediğini kaydedilerek, aniden tüketici karşısına konulan bu ücretlerin de müşteriye sürpriz bir maliyet getirdiği vurgulandı.

Davalı konumdaki Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) adına avukatların yaptığı savunmada ise şu görüşe yer verildi:

“Davaya konu edilen bankaların aldığı ücretler hem kanunlara uygundur hem de kamu menfaatine uygundur. Bu ücretlerin alınmaması için ilgili yönetmeliğin iptal edilmesi gerekir. Yönetmeliğin iptal edilmesi durumunda ise bu ücretler bankalar tarafından alınamayacağı için tüketiciye faiz olarak yansır. Çünkü faiz belirlenirken masraf alınmamaktadır. Neticede bankaların da maliyetleri bulunmaktadır. Bankaların hem ücret almaması hem de faiz yansıtmaması durumunda ise tüketiciye sadece amme hizmeti vermiş olacak, maliyetlerini karşılayamayacaktır. Bu kanuna da mantığa da uygun değildir. Davanın reddi gereklidir.”

Hukuka aykırı mı değil mi?

Taraflardan delil ve savunma alan Danıştay 10. Dairesi kararını açıkladı. Daha önce “haksız ücret” davasına dair tedbir kararı alan Danıştay 10. Dairesi, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun aynı konuyla ilgili bozma kararı verdiğini vurgulayarak, “Hesap işletim ücreti ve “nakit avans ücreti” gibi ücretlerin alınmasında kanunlara herhangi bir aykırılık görülmediği yönünde kararını verdi.

Senede 10 milyar lira

Verilen kararın, milyonlarca tüketicinin zarara uğramasına neden olacağını belirten Tüketici Başvuru Merkezi Başkanı Aydın Ağaoğlu ise, bankaların, sadece “hesap işletim ücreti” diye senede aldıkları paranın 10 milyar lira dolaylarında olduğuna dikkat çekti.