Devletten Yaşlılara 2500 TL Ödeme ve Birçok Sosyal Yardım Müjdesi!

Aile Bakanlığı'nın en fazla alınan desteklerinden biri engelli maaşı diğeri ise yaşlı maaşı olarak dikkatleri çekiyor. Bakanlık belirli bir oranda engeli bulunan vatandaşlar ile belli bir yaşın üstünde olan yaşlılara destek ödemesi gerçekleştiriyor.

Devletten Yaşlılara 2500 TL Ödeme ve Birçok Sosyal Yardım Müjdesi!
Aile Bakanlığı'nın en fazla alınan desteklerinden biri engelli maaşı diğeri ise yaşlı maaşı olarak dikkatleri çekiyor. Bakanlık belirli bir oranda engeli bulunan vatandaşlar ile belli bir yaşın üstünde olan yaşlılara destek ödemesi gerçekleştiriyor. Aylık olarak düzenli bir şekilde ödenen yaşlılık ve engelli maaşlarından yararlanmak için gereken bazı şartlar bulunuyor. Ülkemizde yaşlı vatandaşlarımız için pek çok destek gerçekleştiriliyor. Şartları sağlayan vatandaşlara 800 TL 65 yaş aylığı, 700 TL evde bakım desteği ödemesi yapılıyor. Ancak bu ödemelerden faydalanmak için bazı koşullar bulunuyor. Bu koşulların başında ise vatandaşların aylık gelir düzeyleri var. Eğer vatandaşın sosyal güvencesi bulunuyorsa, aylık geliri yüksek ise bu destek ödemelerinden yararlanamıyor.

Aile Bakanlığı'nın duyurduğu başvuru şartlarını sizler için araştırdık. Bu destekler için başvuru yapmak isteyen vatandaşlar başvurularını kendi ilçelerinde bulunan kaymakamlık bünyesi altında yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapabiliyorlar. Detaylar haberimizin devamında sizlerle...

65 Yaş Aylığı

65 yaş üstü vatandaşlarımıza aylık 800 TL ödeme gerçekleştiriliyor. Bu ödemede vatandaşın kendisinin ve eşinin gelir düzeyine dikkat ediliyor. Kişi başı gelirin 900 TL'nin altında olması gerekiyor. 65 Yaş aylığı için başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) il - ilçe merkezlerine yapılmalıdır. SGK'ya yazılı başvuru yapıp başvuru şartlarını taşıyanlara hızla 65 yaş aylığı bağlanmaktadır.

Ücretsiz Sağlık Hizmeti

Devlet, engelli veya çok yaşlı olduğu için bakıma muhtaç vatandaşlara karşılıksız olarak evde sağlık hizmeti sunuyor. Aynı zamanda 65 yaş ve üzerinde olan vatandaşlarımız için şehir içi toplu taşımada para talep edilmiyor. Bakıma muhtaç olan, kimsesi bulunmayan 'yoksul' olan yaşlı vatandaşlarımızın, huzurevi ve bakım evlerinde ücretsiz bir şekilde bakılması sağlanıyor.

Evde Maaş DesteğiEmekli vatandaşlarımız, sağlık durumları sebebiyle PTT ya da bankalardan maaş çekemiyor ise evde ödeme gerçekleştiriliyor. Bunun için de SGK'ya bir başvuru yapılması gerekiyor.

Evde Bakım DesteğiBakıma muhtaç olan yaşlı vatandaşlarımızın ailelerinden ayrılmamaları adına evde bakım desteği gerçekleştiriliyor. Aylık ödeme 1.700 TL. Bu destek için %50 ve üzerinde engelli raporu alınması gerekiyor. Maaş yaşlıya değil, ona bakan vatandaşımıza bağlanıyor. Bir ailede kişi başı gelirin 1.750 TL'den az olması bu destekten faydalanmak için yetiyor.

YADES Sosyal YardımlarıAile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 65 yaş üstü kişilerin korunması, desteklenmesi, evde bakımlarının gerçekleştirilmesi ve psikososyal destek için geniş bir alan içerisindeki uygulamaları kapsama alanına alan Yaşlı Destek Programı (YADES) ile 70 bin kişiye ulaşım sağladı. Son 4 senede 16 şehirde, 40 farklı projeye toplam da 35 milyon kaynak aktarımı gerçekleştirildi. Program ile 70 bin yaşlı vatandaşımıza destek sağlandı.

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2021, 21:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER