Dolar yine yükseldi! Tüketici bundan nasıl etkilenecek?

TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) Başkan Yardımcısı Murat Çetinkaya'nın görevden alınması ve yerine Mustafa Duman'ın getirilmesi üzerine dolar yine yükseldi. Peki, tüketici bu durumdan nasıl etkilenecek?

dolar

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) Başkan Yardımcısı Murat Çetinkaya’nın görevine son verildi. Söz konusu kişinin yerine atanan isim ise Mustafa Duman oldu. Bunun üzerine yüzde 1,5 oranında artan dolar/TL, 8,36’ya kadar çıktı. Bu durumun, gıda dâhil çok sayıda üründe fiyat artışlarına neden olabileceği belirtilirken, vatandaşların alım gücünün daha da azalabileceği ifade edildi. Kurda yaşanan hareketlilik en fazla enflasyon üzerinden vatandaşları etkiliyor.

Yılbaşından beri yüzde 9,2 oranında arttı

Konuya ilişkin enflasyon araştırması Birleşik Kamu İş Konfederasyonu tarafından yapıldı. Söz konusu araştırmada, yılbaşından beri 76 tane gıda ürününe yönelik fiyatların yüzde 9,2 oranında artış gösterdiği ifade edildi. Bu ürünlerin fiyatlarının son bir sene içerisinde de yüzde 29,2 oranında artış gösterdiği belirtildi.

“Gıda enflasyonu daha fazla”

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından yapılan açıklamaya göre, gıda enflasyonu 2020 senesinde yüzde 20,61 olarak gerçekleşti. Fakat uzmanlar, gerçek rakamların çok daha fazla olduğunu düşünüyor.

“TL’deki değer kaybıyla birlikle enflasyon artıyor”

Piri Reis Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu, konuya dair önemli değerlendirmelerde bulundu. Prof. Dr. Aslanoğlu, Türk Lirası’nda yaşanan her yüzde 10 oranındaki değer kaybında enflasyonda da 1,5-2 puanlık bir yükseliş gerçekleştiğini dile getirdi. 26 Mart Cuma gününden beri Türk Lirası’nda yüzde 10 düzeyinde bir değer kaybı gerçekleştiğini belirten Prof. Dr. Aslanoğlu, hafta başında gerçekleşen döviz artışının kalıcı duruma gelmesi halinde enflasyon beklentilerine yönelik 1,5-2 puanlık bir etki oluşabileceğini söyledi.

En fazla hangi kalemler etkileniyor?

Mutfak ve gıda harcamaları, döviz kurunda yaşanan yükselişin en fazla etkilediği tüketim kalemleri olarak görülüyor. Prof. Dr. Aslanoğlu, ithal girdinin mevcut olduğu sektörlerde fiyatların ciddi oranda arttığını dile getirdi. Gıda ürünlerinde kur etkisiyle daha hızlı bir şekilde karşılaşılabildiğini aktaran Prof. Dr. Aslanoğlu, elektronik ürünler, bilgisayar, otomobil ve ev eşyalarında da kur etkisinin çok fazla görüldüğünü ekledi.