Elektrik Faturalarında Her Şey Değişti! 1 Nisan İtibariyle Elektrik Faturalarında Yeni Dönem Herkesi Etkileyecek

Elektrik faturalarında herşey değişti! 1 Nisan itibariyle herşey değişecek! Faturalarda yeni dönem resmen duyuruldu. Resmi gazetede yayınlanan Elektrik faturasıyla ilgili gelişmeler sizlerle!

fatura

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milyonlarca vatandaş, son dönemde evine gelen elektrik faturasına isyan ederken Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) son dakika kararı geldi! Elektrik tarifelerinde yapılan değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı ve 1 Nisan 2021 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek. Elektrik faturaları yükselecek mi düşecek mi? Elektrik faturaları için yeni değişiklik ne anlama geliyor? EPDK’dan son dakika milyonlarca tüketiciyi ilgilendiren ‘elektrik’ kararının tüm detayları haberimizin devamında sizlerle…

Milyonlarca elektrik tüketicisi vatandaşı yakından ilgilendiren karar Resmi Gazete’de yayımlandı! Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yapılan açıklama ve Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile birlikte elektrik faturalarında her şey sil baştan değişti. 26 Mart 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan EPDK kararı ile birlikte elektrik faturalarına yeni ayarlama getirildi. Bu çerçevede elektrik tarifelerinden vergi ve fon ücretlerine kadar pek çok kalem ücret tüm tüketici gruplarında sabitlenmiş oldu.

Ülkemizde milyonlarca tüketici, son dönemde özellikle pandemi nedeniyle sosyal hayatın eve çekilmesiyle birlikte gelen yüksek elektrik faturalarına adeta isyan ediyordu. Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan son dakika EPDK kararı ile birlikte 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde faturalara ‘ayar’ geldi. Tek zamanlı tarifelerde vergi ve fonlar dahil kW/saat için 55,15 kuruş, gündüz tarifesinde 55,91 kuruş, gece tarifesinde de kW/h 26,73 kuruş olarak sabit ücret politikası uygulanacak.

TÜKETİCİYİ RAHATLATACAK

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından alınan yeni karar, 1 Nisan 2021 tarihiyle yürürlüğe girecek ve tüketiciyi bir nebze de olsa rahatlatacak. Tüketiciler artık sürpriz elektrik faturalarıyla karşılaşma noktasında daha güvenli bir pozisyona kavuştular. Öte yandan EPDK tarafından aktif elektrik toptan satışı için de indirim müjdesi geldi. Dağıtım şirketleri, kW/h 16,9149 kuruş olarak satış yapacaklar.

Eski düzenlemede kW/h 20,5000 kuruş olarak belirlenmişken yapılan yeni düzenleme çerçevesinde aktif elektrik enerjisi toptan satış tarifesinde 16,9149 kuruşluk yeni düzenleme büyük bir indirimi beraberinde getirmiş oldu. İndirim oranı %17,5 oldu.