Emekliye ve Memura Yeni Zam Müjdesi! Devlet Harekete Geçti İşte Yeni Zamlı Maaşlar

Emekli ve memur zammına yönelik son dakika gelişmeleri gündeme gelmeye devam ediyor. Vatandaşlarımızın en büyük hayali olan emeklilik, daha emekli olunmadan beraberinde emeklilikte ne kadar maaş alacağım sorusunu getiriyor. Kamu işçisi, Emekli Sandığı emeklisi ve kamu çalışanları bu sene toplu sözleşmeye girecekler. 2021 yılı içerisinde milyonlarca emekli ve memura zam müjdesi yaşanacak! Emekli ve memura yeni zam müjdesinin detayları haberimizde sizlerle...

emekli-memura

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

3.5 milyon memurumuzun sosyal ve mali hakları, 2 milyon emekli memurumuzun 2 senelik zam oranları ve 700 bin kamu personelinin 2 senelik mali hakları belirleniyor. İşçilerin önümüzdeki 2 sene için sosyal ve mali hakları düzenlenecek. 2021 tarihi milyonlarca kamu personeli ve işçi için önemli bir yıl olacak. Bu sene pek çok kesim için toplu sözleşmelere imza atılacak. Dolayısıyla önümüzdeki 2 senenin zamları ve sosyal hakları da planlanacak. Sendikalar şimdiden titizlikle çalışma yürüterek toplu sözleşmelere hazırlık yapıyor.

Toplu Sözleşme Müjdesi

3.5 milyon memur vatandaşımızın sosyal ve mali hakları belirlenecek. 2 milyon emekli memurun 2 senelik zam oranları planlanacak. 700 bin kamu çalışanının 2 senelik mali hakları planlanacak. Metal iş kolu içerisinde 200 bin çalışanın hakları masaya yatırılacak.

Önce Çalışanlar için Masada!

İlk buluşma kamu personelleri için gerçekleştirilecek. Kamu kurumlarında çalışma hayatını sürdüren işçiler ile toplu sözleşme toplantılarının Nisan ve Mayıs döneminde başlayacağı düşünülüyor. Bu hususta yaklaşık 700 bin çalışan için sosyal ve mali hakların planlanması bekleniyor. Görüşmeleri en büyük konfederasyon olan TÜRK-İŞ yürütüyor. HAK-İŞ ile TÜRK-İŞ birlikte hareket etme kararını aldı.

Sonbahar mevsiminde ise en büyük sanayi kuruluşlarının bulunduğu metal iş kolu içerisinde toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin başlayacağı belirtildi. 200 bin düzeyinde çalışan için ücret pazarlıkları gerçekleştirilecek. Burada ise çalışanların sosyal ve mali hakları masaya konu olacak.

Sendikalar Birlikte Hareket Ediyor

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, kamu çalışanının 2021 ve 2022 tarihlerindeki mali ve sosyal haklarını planlayacak olan Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi Çerçebve Protokolü kapsamında Türk-İş ile birlikte hareket etme kararı aldıklarını ifade ederek, “Bu birlikteliğimizi başarılı bir toplu iş sözleşmesi ile taçlandırmayı amaçlıyoruz.” dedi. Arslan bir grup basın mensubu ile buluştuğu toplantıda şunları da kaydetti: “Bu iş için konfederasyonumuz kapsamında bir komisyon oluşturduk. Üyemiz sendikalarla değerlendirme toplantısı gerçekleştirdik, önümüzdeki hafta yeniden bir toplantı gerçekleştireceğiz. Türk-İş’ten süreci birlikte yürütmek adına bir teklif aldık. Bu çerçevede iki konfederasyon heyetleri, talepleri oluşturmak için üç defa bir araya geldi.” dedi.

Kamuda 5.5 Milyonluk Beklenti

Memurların ve memur emeklisi vatandaşların 2 senelik mali ve sosyal haklarında gerçekleştirilecek iyileştirmelerin karara bağlanacağı toplu sözleşme Ağustos ayında yapılacak. Aynı zamanda memurların ve memur emeklisi vatandaşların 2022 ve 2023 senelerinde alacak oldukları 4 ayrı zammın oranları da duyurulmuş olacak. Memurlar ve memur emeklisi vatandaşlar Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere senede iki defa zam alıyor. Bu zam oranları toplu sözleşmelerde ortaya çıkıyor.