Erdoğan: Döviz ve altınlarınızı finans kuruluşlarına yatırın!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vatandaşların sahip oldukları döviz ve altınları finans kuruluşlarına yatırmalarını önerdi.

erdoğan

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AK Parti’nin (Adalet ve Kalkınma Partisi) 7’nci Olağan Kongresi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin 2023 vizyonu kapsamında takip edeceği yol haritasını duyurdu. Erdoğan, son günlerde döviz kurları ile borsaya yönelik gerçekleştirilen manipülasyona değindi. Piyasa yönelik spekülatif hamlelerin Türkiye’nin ekonomisinin geleceğini hiçbir şekilde yansıtmadığına dikkat çeken Erdoğan, Türk milletine altın ve döviz çağrısı yaptı.

“G20 ülkeleri arasında ikinci sıradayız”

Erdoğan, Türkiye’nin millî gelir bakımından dünya genelinde 13’üncü sıraya çıkarıldığını belirterek, 2020 senesinde ekonominin yüzde 1,8 büyüdüğünü ve Türkiye’nin G20 ülkeleri arasında ikinci sıraya yerleştiğini söyledi. Faiz ödemelerinin 2020 senesinde yüzde 16’ya düşürüldüğünü belirten Erdoğan, Türkiye’nin her ay düzenli olarak ihracat rekoru kırdığını dile getirdi.

“Döviz ve altınları ekonomiye kazandırın”

Erdoğan, son dönemde piyasalarda dalgalanma yaşandığını ifade ederek, söz konusu dalgalanmaların ne Türkiye ekonomisinin geleceğini ne de potansiyelini yansıttığını söyledi. Kendilerini güvence altına almak için döviz ve altına yatırım yapan vatandaşlara seslenen Erdoğan, söz konusu döviz ve altınların farklı finans kuruluşlarına yatırılmasını ve ekonomiye kazandırılmasını istedi.

“Potansiyelimize güvenin”

Erdoğan, katılım finans şirketleri tarafından vatandaşların memnuniyetini sağlayacak düzeyde gelir kazandırabilecek alternatiflerin sunulduğunu belirterek, uluslararası yatırımcılara da seslendi. Uluslararası yatırımcıların Türkiye’nin ekonomik potansiyeline güvenmeleri gerektiğini ifade eden Erdoğan, ekonominin battığına dair söylemlerde bulunanlara inanılmaması gerektiğini söyledi.

“Daha iyi yerlerde olacağız”

Söz konusu söylemlerde bulunan kişilerin iktidarı devşirmeye çalıştıklarını belirten Erdoğan, ilerleyen süreçte ihracat, istihdam, üretim ve yatırım esas alınarak Türkiye ekonomisinin büyütüleceğini ve daha iyi yerlerde olunacağını dile getirdi.

“Şoklara karşı dayanıklıyız”

Erdoğan, Türkiye’nin dinamik bir iktisadi yapıya ve mali disipline sahip olduğuna dikkat çekerek, serbest piyasa ekonomisine yönelik bağlılık ile şoklara karşı dayanıklı olunduğunun birçok defa kanıtlandığını söyledi. İhtiyaç sahibi olan kişilere 18 senede 411 milyardan fazla yardımda bulunulduğunu kaydeden Erdoğan, 2002 senesinde 184 lira olan net asgari ücretin 2021 senesinde 2 bin 825 TL olduğunu dile getirdi.

“Dışa bağımlı değiliz”

Tarımda dışa bağımlılık iddialarına değinen Erdoğan, iklim koşulları nedeniyle üretimi kısıtlı olan bazı ürünler haricinde Türkiye’nin tarım alanında dışa bağımlı olmadığına dikkat çekti.

“Hevesleri boşa çıktı”

Erdoğan, Türkiye’nin Akdeniz’de oynanan oyunları bozduğunu belirterek, Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne verilen destek sayesinde kötü emellere sahip olanların heveslerinin boşa çıkarıldığını kaydetti. Türkiye’nin hiçbir ülke ile çözüme kavuşturulamayacak bir soruna sahip olmadığını aktaran Erdoğan, Türkiye’nin dostlarının artacağını ekledi.