Erdoğan: Xiaomi’nin fabrikasında 2 bin kişiye istihdam sağlanacak!

erdoğan_xiaomi

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Xiaomi tarafından Türkiye’de fabrika açtığını belirterek, söz konusu fabrikada 2 bin insana istihdam sağlanacağını duyurdu.

Çin merkezli elektronik şirketi Xiaomi tarafından Türkiye’de fabrika açıldı.

Söz konusu fabrikanın açılış törenine mesaj gönderen Erdoğan, Salcomp ve Xiaomi ortaklığında kurulan fabrikanın hem şirket hem de Türkiye adına hayırlı olmasını diledi. Erdoğan, Türkiye’de girişimci dostu bir yatırım ortamının bulunduğunu belirterek, bu sayede yatırım için dünya devleri tarafından Türkiye’nin tercih edildiğini söyledi.

“Uluslararası yatırımcılar için fırsat”

Türkiye’nin nitelikli ve dinamik bir iş gücüne sahip olduğunu aktaran Erdoğan, hem iç pazarlara hem de bölgesel pazarlara erişim imkânın bulunduğunu ifade etti. Erdoğan, Türkiye’nin stratejik konumunun yanı sıra yaygın bir teşvik sistemine sahip olduğunu kaydederek, böylece uluslararası yatırımcılar için önemli fırsatların doğduğunu belirtti.

“10 milyondan fazla cep telefonu satılıyor”

Ekonomik Reform Paketi’nin yatırım ortamını daha da geliştirmeyi hedeflediğini hatırlatan Erdoğan, koronavirüsün yarattığı etkilerin azalmasıyla birlikte söz konusu ivmenin artış göstereceğini düşündüğünü söyledi. Erdoğan, Türkiye’de senede 10 milyondan fazla cep telefonu satıldığına dikkat çekerek, Orta Doğu pazarı, Rusya pazarı ve Avrupa pazarının birleştiği nokta olan Türkiye’nin akıllı telefon üreticileri bakımından üretim üssü haline geleceğini söyledi.

“2 bin insana istihdam sağlanacak”

Salcomp ile Xiaomi tarafından 30 milyon dolara yakın yatırım yapıldığını belirten Erdoğan, fabrikanın 14 bin metrekarelik bir arazide kurulduğunu dile getirdi. Erdoğan, senede 5 milyon üretim kapasitesine sahip olan fabrikanın 2 bin insana istihdam sağlayacağını ifade etti.

“Türkiye’nin potansiyeline güvenenlere teşekkür ederim”

Dünya genelinde koronavirüs nedeniyle sıkıntılı bir süreç yaşandığını belirten Erdoğan, Türkiye’nin potansiyeline güvenen bütün yatırımcılara hem kendisi hem de Türk milleti adına teşekkürlerini sundu. Erdoğan, Türkiye’ye yatırım gerçekleştiren bütün firmaların tasarım merkezleri ve Ar-Ge merkezlerinin ülkemizde kurulmasına yönelik taleplere açık olunduğunu ekledi.

Ne olmuştu?

Çin merkezli elektronik şirketi Xiaomi ile ortağı Salcomp, İstanbul’un Avcılar ilçesinde fabrika açılışı yapmıştı. Söz konusu fabrikanın senede 5 milyon tane akıllı telefon üretebileceği duyurulmuştu. Böylece Türkiye’de bulunan fabrika, Xiaomi ile Salcomp’un birlikte üretim gerçekleştirdiği dördüncü ülke olarak kayıtlara geçmişti. Diğer ülkeler ise Endonezya, Hindistan ve Çin olmuştu.