Erdoğan’ın çağrısı sonrası 11 milyar dolarlık satış yapıldı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Döviz ve altınlarınızı farklı finans araçlarına yatırın!" şeklindeki çağrısının ardından 11 milyar dolar değerinde döviz satışı yapıldığı öğrenildi.

döviz1

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) Başkanı Naci Ağbal’ın görevine son verilmesi dünya gündemine oturmuştu. Söz konusu ismin yerine düşük faiz politikasını savunan Şahap Kavcıoğlu atanmıştı. Öte yandan, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesiyle birlikte dövizde hareketlilik yaşanmaya başlamıştı. Piyasaların manipülasyon hamleleri nedeniyle çalkalandığı gözlemlenmişti. Bunun etkisi de en fazla Borsa İstanbul’da hissedilmişti. Döviz kurunda gerçekleşen yukarı yönlü hareketlenmenin ardından açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vatandaşlardan altın ve dövizlerini Türkiye ekonomisine kazandırmalarını istemişti.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, Erdoğan’ın çağrısına vatandaşlar tarafından karşılık verildiğini söyledi. Bulut, söz konusu çağrının olumlu bir şekilde neticelendiğini belirterek, satış tutarının 11 milyar dolara kadar yükseldiğini ifade etti.

“3 milyar doları yastık altından”

11 milyar doların 8,5 milyar dolarının sistem içinden satıldığını kaydeden Bulut, 3 milyar dolarının ise yastık altından satıldığını dile getirdi. Bulut, TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) Başkanı Kavcıoğlu’nu aradığını ve kendisine satış olup olmadığını sorduğunu belirterek, bankanın söz konusu dalgalanma esnasında tek bir dolar bile satmadığını söyledi. Türkiye’ye yönelik saldırıların ardından vatandaşların harekete geçtiğini aktaran Bulut, 7,5 milyar doların da Erdoğan’ın yaptığı çağrıdan önce satıldığını dile getirdi.

“11 milyar dolarlık satışla yanıt verildi”

Bulut, Erdoğan’ın çağrısına vatandaşların 11 milyar dolar değerindeki satışla yanıt verdiklerine dikkat çekerek, bunun çok kritik olduğunu söyledi. Dolarizasyonun bel kemiğinin çatladığına dikkat çeken Bulut, dedolarizasyonun (ekonominin dolardan arındırılması) başladığını aktardı.

“Etkileri sürecek”

Söz konusu çağrıların etkilerinin süreceğine inandığını ifade eden Bulut, Erdoğan’ın Varlık Barışı’na katılım gösterilmesi ve yastık altında bulunan altınların dolaşıma sokulması için çağrıda bulunduğunu hatırlattı. Bulut, yastık altında bulunan altınların hiçbir işe yaramadığını ekledi.

Erdoğan ne demişti?

Erdoğan, kendilerini güvence altına almak amacıyla altın ve döviz alan vatandaşlara önemli bir çağrıda bulunmuştu. Vatandaşlardan altın ve dövizlerini değişik finans araçlarına yatırmalarını talep eden Erdoğan, katılım finans şirketlerinin önemli alternatifler sunduğunu dile getirmişti. Erdoğan, uluslararası yatırımcıların da Türkiye’nin sahip olduğu potansiyele güvenmesini istemiş, ekonominin battığına dair söylemlere asla inanılmaması gerektiğini ifade etmişti.