Gözler Bu Haberde! EYT’de Son Durum! Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sorunu 2021’de Çözülüyor!

Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşlar 2021 senesinde EYT konusunda hükümet tarafından bir adım atılıp atılmayacağını merak ediyor. Hükümet EYT konusunu net bir şekilde olumlu karşılanmadığını duyurmuştu. Fakat son açıklamaların üzerinden uzun bir süreç geçti. Mart ayından itibaren ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs salgını sebebiyle ne yazık ki Meclis'in öncelik konuları da değişti.

eyt

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şu an bütün EYT’li vatandaşlar hükümet tarafından kendilerine yönelik olumlu bir gelişmenin gerçekleşmesini bekliyor. 2021 yılında EYT ile ilgili çalışma yapılacak mı? EYT düzenlemesi ile kimler hemen emekli olabilecek? Tüm detaylarıyla haberimizde sizlerle…

Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşların beklentileri TBMM’nin yeni yasama dönemine girmesi ile yeniden yükseldi. Emekli olabilmek için prim ve gün koşullarını sağlamış fakat yaş şartından dolayı emeklilik hakkı elde edemeyen vatandaşlar, emekli olmalarını engelleyen bu koşulun değişmesi için aralıksız çalışmalar sürdürüyor. Geçen aylarda gerçekleştirilen bu açıklamalarda hükümetin EYT konusuna yönelik bir çalışmasının bulunmadığı duyurulmuştu. Bu kapsamda herhangi bir bakanlığın emeklilikte yaşa takılanlar için bilinen herhangi bir çalışması yok.

EYT’de Son Durum

2021 senesinde de en çok konuşulan konulardan bir tanesi, Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusu olmuştu. Emekli olmak için hayaller kuran kişiler, 2021 EYT hususunda bir son dakika gelişmesi var mı sorusuna yanıt arıyor. Yıllarca çalışarak prim gün süresini tamamlamalarına rağmen yaş koşulunu yerine getirmedikleri için emekli olup emekli aylığı alamayan binlerce vatandaş, sosyal medya başta olmak pek çok mecrada taleplerini dile getiriyor. Ak Parti Basın Sözcüsü Ömer Çelik, Emeklilikte Yaşa Takılan vatandaşlara yönelik yaptığı açıklamada, “Sorunlara duyarlıyız ancak ülkeye maliyeti var” ifadesini kullanmıştı.

EYT’de Son Gelişmeler

Prim gün sayısını tamamlamalarına rağmen emeklilik yaşını tamamlamayı bekleyen on binlerce EYT’li vatandaşımız, hükümetin EYT yasasına yönelik önemli bir adım atmasını heyecanla bekliyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusu hakkında EYT’li vatandaşların emekli olduktan sonra çalışmak istediklerini ifade ederek emekliliğin teknik adının “Yaşlılık aylığı” olarak bilindiğini dile getirdi.

Dünyanın hiçbir bölgesinde 48 yaşındaki vatandaşların yaşlı olarak görülmediğini belirten Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, emeklilik hakkında reform çalışmasının görüşüldüğünü ve bunun uzun süreçli olacağını da belirtti. Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlar için görüşmeler içerisinde Finlandiya modeli yer alsa da bu konu covid-19 pandemisi sebebiyle Meclis gündeminde bulunmuyor.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Yasası Kaç Yaş Oldu?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) çerçevesinde kadınlar 58 yaşında ve erkeklerde ise 60 yaşında emeklilik fırsatı sunuluyor. Prim gün sayısı ise 7000’e kadar yükseldi. 8 Eylül 1999’dan önce işe girmiş olan kadınlar 40 ve erkekler ise 58 yaşında emeklilik hakkı elde ediyor. Diğer bir taraftan kadınlarda 40 ila 58, erkeklerde ise 44 ila 60 yaşları arasında değişiklik gösteren kademeli geçiş süresi getirildiği gözlemlendi. Bunun ve buna benzer yaş sınırı Emekli Sandığı ve Bağ-Kur içinde getirildi.

EYT Yasası Hayata Geçirilirse Kimler Emekli Olabilecek?

2021 senesinde EYT yasası hayata geçirilirse, her emeklilikte yaşa takılan kişi emekli olamayacak. Emeklilikte yaşa takılanlar için yeni düzenlemeler hayata geçirilirse, 1999 yılından yani düzenlemenin hayata geçirilmesinden önce işe giren EYT’li kadın vatandaşlar 20, erkekler ise 25 yıl sigortalı bir şekilde çalışma koşuluyla beraber 5 bin prim gün ödeme koşullarını sağlayarak emekli olabilecek.

2021 Yılı EYT Nasıl Hesaplanır?

EYT yasası uygulamaya girdiği durumda, emeklilik yaşı hesaplamaları şu şekilde yapılacak;

İşe giriş tarihi itibarıyla kadınlar 20, erkekler ise 25 sene sigortalılık koşuluyla 5000 prim koşullarını sağladıklarında emekli olabilecekler. Aynı zamanda, bu formül yalnızca 1999 yılından yani düzenlemenin hayata geçmesinden önce işe girmiş olan vatandaşları kapsıyor.