İhtiyaç Kredisi Alırken Yapılan Hatalar

ihtiyac-kredisi

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İhtiyaç kredisi başvurusu yapmak için belirli bir geliriniz olması şart. Bunun haricinde ödemelerinizi düzenli yapmak için ödeme planı oluşturmalı ve kredi meblağını buna göre belirlemelisiniz.

Zaten ihtiyaç kredisi alırken yapılan hatalar arasında bunlara dair çok fazla örnek var. Genel hatlarıyla ihtiyaç kredisi başvurusu yaparken hataya düşmemek için aşağıdaki adımları önemsemenizi tavsiye ederiz.

Bilhassa Türkiye’de kredi başvurusu yapmadan önce bilmeniz gerekenler hakkında pek önemsenen unsurlara rastlamıyoruz. Oysa sağlıklı bir kredi planı ve ödemesi için bu detaylar fazlasıyla önem arz ediyor.

  • Kredi İhtiyacı

Kredi, bir finans kuruluşundan alınan ve geri öderken faiziyle birlikte ödediğimiz destektir. Maddi anlamda bizi ferahlatan bir yapısı vardır. Fakat geri ödemesi uzun vadelere yayıldıkça ödenecek total miktar artar.

Doğal olarak alacağımız kredinin gerçekten ihtiyaç için olduğundan emin olmalıyız. Aksi takdirde faiz başta olmak üzere diğer masraflarla beraber maliyetin artması ve zarara uğramamız mümkündür.

  • Kredi Tutarı

Kredi tutarını belirlemek ise en önemli noktaların başında yer alır. Evinizi tadilat yaptıracağınız zaman aldığınız fiyatın üzerine ekleme yapmadan kredi çekmeniz önerilir.

Eğer usta masrafları, malzeme parası ve alınacak yeni ürünler için toplam ihtiyaç 8.000 TL ise çekilecek tutar bu olmalıdır. Düz hesap diyerek çektiğiniz 10.000 TL ile elinizde kalan 2.000 TL’nin size geri dönüşü oldukça ağır olabilir.

  • Kredi Vadesi

Türkiye’de kredi çekmeden önce kısa sürede kapatırım, erken erken öderim ve hemen bitiririm mantığı fazlasıyla işler. Eğer buna yetecek maddi gücünüz var ise oldukça şanslısınız. Burada temel sorun ise kredi ödeme planı yapmadan hareket eden kişilerden kaynaklanıyor.

Bir bakıma kredi vadesi 12 ay ile sizi zorlayacaksa 24 ay vade yapmaktan kaçınmamalısınız. Aksi takdirde ödeme gecikmeleri ile beraber yasal takibe bile düşebilirsiniz. Aylık kredi ödeme tutarının gelirinizin %25’ini aşmamasına özen göstermenizi tavsiye edebiliriz.

  • Kredi Araştırması

Kredi araştırma siteleri ve kıyaslama yapabileceğiniz araçların sayısı oldukça arttı. Bu durumda da kredilerin faiz oranları ve diğer kıstasları birbiriyle karşılaştırılabiliyor.

En uygun krediyi aramadan kredi başvurusu yapmak sizi ciddi zararlara sokabilir. En düşük faiz oranı haricinde dosya masrafı ve vade kampanyaları gibi kıstasları göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

  • Banka Seçimi

En uygun faizi hangi banka veriyorsa daha uygun ücretlerle kredi kullanımı mümkün olabilir. Burada yapılan en büyük hata ise yıllardır çalışılan bankada ısrarcı olmaktır. Yıllar boyunca çalıştığınız bankanızın faiz oranları yüksek ise size bir getirisi olmayacağından emin olabilirsiniz.

  • Kredi Arayışı

Onaylanıp onaylanmaması önemli olmaksızın sürekli olarak kredi başvurusu yapan insanların finansal karnesi olumsuz etkileyebiliyor. Findeks kredi notunu düşüren faktörlerden birisi yeni kredi arayışıdır. Bankaların gözünde güvenilir müşteri portföyünü zedeleyen unsurlardan birisidir.

  • Kredi Masraf ve Komisyon Tutarları

Kredi masrafı deyip geçmemek gerekiyor. Şu an için kredilere dosya masrafı ve sigorta gibi kalemler alınmayabiliyor. Yani dosya masrafsız kredi kampanyaları var.

Buna ek olarak bir kredinin geri ödemesi için tüm masrafları bu aşamada incelemeniz gerekir. Kredi masrafı, dosya komisyonu, sigorta bedeli gibi detaylar kredi çektiğiniz tutardan ortalama 1.000 TL’ye kadar eksik bir miktar elde etmenize yol açabilir.

  • Kredi Kullanımı

Kredi tutarınızın sebebine göre harcama eşiği bellidir. Örneğin eğitim kredisi çektiniz ve bir yıl vade ile elinize toplu para geçti. Bu kredi tutarının geri ödemesi 12 ay vade ile sürecek.

Ayrıca bu tutarın bir kısmını okul ödemenize geri kalan kısmını ise yurt gibi giderlerinize aydan aya ödemeyi düşünüyorsunuz. İlk ay itibariyle tüm kredi tutarını bitirdiğiniz takdirde ödeme düzensizlikleri baş gösterebilir.

  • Kredi Sözleşmesi

Türk halkı olarak okuma konusunda pek başarılı sayılmayız. Bilhassa imzaladığımız belgeler ve sözleşmeler bizim aleyhimize çok sayıda maddeyle dolu olsa bile imzalamaktan çekinmiyoruz. Çünkü okumadığımız için bunlar hakkında fikrimiz bile olmuyor.

Doğal olarak kredi sözleşmesini okumanın faydalarından söz etmek gerek. Örneğin elinize geçen toplu para ile kredinizi kapatmak istediğinizde size erken kapatma bedeli olarak kalan kredinin %1 veya %2’lik kısmı yansıtılabilir. En basit örnekle bu bilginin kredi başvuru sözleşmesinde yer aldığının altını çizebiliriz.