İhtiyaç Kredisi Çekmek Hangi Noktada Mantıklı?

Tabi ki bunun şu sıralar çok daha üst seviyelerine ulaşmış durumdayız. Hatta 3-6 ay vadeli kredi çeken insan bile göremeyebilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Çekmek Hangi Noktada Mantıklı?
Tabi ki bunun şu sıralar çok daha üst seviyelerine ulaşmış durumdayız. Hatta 3-6 ay vadeli kredi çeken insan bile göremeyebilirsiniz. 36 ay veya 48 ay gibi çok uzun vadeler söz konusu olabiliyor. İlk olarak ihtiyaç kredisi çekmek mantıklı mı noktasını aydınlatalım. Önceliği ihtiyaç kredisi ne için çekilir konusuna verelim.

İhtiyaç kredisi nedir? Bu sorunun bankacılar tarafından tüm ihtiyaçlarınıza karşılık veren bir finansman destek şeklinde cevaplanacağı aşikâr. Peki ya tüketici için gerçekten ihtiyaç kredisi ne için kullanılır sorusunun cevabını verebilen var mı? Asıl muamma ise burada başlıyor. İhtiyaç ile lüks tüketimin birbiriyle karıştığı, kendimizi daha iyi hissetmek için gereksiz harcamalar yaptığımız bir süreçteyiz.

Normal şartlarda çalışan ve 1.600 TL dolaylarında geliri olan biri olduğumuzu varsayalım. Aylık giderlerimizin ortalama 1.000 ile 1.200 TL arasında sabit kaldığını hesaplayalım. Bu aşamada en iyi ihtimalle ortalama 500 TL civarında bir paramız kalacak. Kullandığımız cep telefonunu değiştirmek istediğimizde de birkaç farklı alternatif olduğunu göreceğiz.

Elimize her ay kalan 500 TL ile 3 aylık birikim sonucunda 1.500 TL'lik bir telefonu nakit olarak alabilmek mümkün. Diğer teklife baktığımızda ise 5.500 TL değerindeki telefonu 36 ay taksitle çok cüzi miktarda taksitler ödeyerek almak var. İşte ihtiyaç kredisi bize bu noktada tatmin edici bir duygu aşılıyor.

Sahip olmadığımız veya sahip olmak için çok bekleyeceğimiz bir ürünü anında bize ulaştırıyor. Tabi ki bunun karşılığını hibe olmadığı için fazlasıyla alıyor. Genelde insanlar hesaplamasalar da krediler için yıllık faiz masrafının %10 civarlarında olması normal karşılanıyor. 5.500 TL değerinde olan son model bir cep telefonunun uzun vadesiyle beraber 8.000 TL'yi bulabilen ödemeleri karşımıza çıkıyor.

İhtiyaç kredisi çekmek mantıklı mı dediğimizde bu kâr zarar hesabı bize mantıksız olduğunu gösteriyor. Mantıklı görünen tarafı ise aylık ödemelerin yalnızca 200-250 TL civarında olmasıdır. Elimize kalan paranın belirli bir kısmıyla en üst düzey cihaza sahip olmanın mutluluğunu yaşayabiliyoruz. Borcumuz tamamıyla bittiğinde ise 3-4 yeni modelin çıktığını gözlemleyerek mantık çerçevesinde tekrardan düşünme fırsatı yakalıyoruz.

Maalesef ki ihtiyaç kredisi adı altında kullandığımız finansman desteğinin ihtiyaçlarımıza hitap ettiği dönemler geride kaldı. Artık insanların büyük çoğunluğu için lüks tüketim bedellerini karşılamaya yarayan bir finansal desteğe dönüştü.

İhtiyaç kredisi gerçekten ihtiyaç duyulan bir hizmet ya da ürün için mi çekiliyor? İşte bu sorunun cevabını vererek ihtiyaç kredisini mantık çerçevesinde çekip çekmediğinizi gözlemleme şansını elde edebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2021, 02:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER