İhtiyaç Kredisi Çekmek İçin Kaç Aylık Sigorta Gerekiyor?

iht

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Doğal olarak kredi sürecini lehine çevirmek isteyen insanların her noktayı dikkatle incelediğini görmeye başladık. İlk olarak kredi alabilmenin baş teminatı olarak gelir belgesi, bordro veya çalıştığınızı belgeleyen bir belgeye ihtiyacınız olacaktır.

Bu çoğunlukla SGK dökümü olarak belirtilebilir. Yani sigortası ödenen bir çalışan için ihtiyaç kredisi çekmek oldukça kolay gibi görünür. Ancak işe yeni girmiş birisinin kaç aydır çalışıyor olması gerektiğini merak ettiğinden eminiz. Bu aşamada da ihtiyaç kredisi çekmek için kaç aylık sigorta gerekiyor sorusu akıllara geliyor.

Aslında kanuni açıdan 4-6 ay aralığında olan, bu süreç zarfını çalışarak geçirmiş her bireyin kredi başvurusu olumlu sonuçlanabilir. Fakat bankaların farklı prosedürleri ve birbiriyle örtüşmeyen kredi kullandırma kuralları bunu farklı noktalara çekebiliyor.

Mesela kredi çekmek için 3 ay çalıştığınız takdirde kredinizin onaylandığı bankalar var. Burada etken noktanın maaşınız, maaşınızın düzenli yatması ve ödemelerinizi düzenli olarak yapıyor olmanız gibi duruyor.

Tabii ki Findeks kredi notu yine baş etkenler arasında yer alıyor. Yani bir bakıma ihtiyaç kredisi çekebilmek için 3-6 ay aralığında SGK dökümünüzün olması şarttır. Kredi notunuz yüksek ise 3 aylıkken onaylanan kredi, kredi notunuz düşükken 6 aylık iken reddedilebilir.

Kredi Notuna Göre Kredi Onayı İçin Kaç Ay Beklemek Gerekiyor?

Aslında kredi başvurusu yaptıktan sonra belirli kıstaslar üzerinde durarak kredi sürecini değerlendirmek gerekiyor. Bazıları için bu sürecin hızlı gerçekleşmesi olumsuz finansal geçmişlerinin olmamasından kaynaklanır. Bazıları içinse durum daha farklıdır. Örneğin kredi notuna göre kredi onaylanması bilinen bir durumdur.

Kredi notunuzu düşüren ödeme aksaklıkları, yeni kredi arayışları ve düzensiz ödemeler geçmişinizde var ise risk raporu ile ortaya konur. KKB üzerinden alınan verilerde de son 5 yıla ait tüm detaylar gözlemlenir. Bankalar buna göre kredi onayı veya reddi ile bizlere cevap verir.

Eğer kredi notunuzu eksiye götürecek herhangi bir geçmiş sorununuz yoksa 2 aylık çalışanların bile kredi notu hızlı bir biçimde yükselebiliyor. Buna istinaden yapacakları kredi başvurusu hızlı bir onay sürecine dahil olacaktır.

Fakat son 5 yıl içerisinde takibe düşmüş, avukatlık dosyası kalmış veya borçlarını ödeyemediği için kredi notu düşmüş olanlar için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Findeks kredi notu 1.400’ün altında olanlar için kredi kullandırma opsiyonu gelir endekslidir. Gelirinize göre bankanın kriterleri karşılanıyorsa onay alırsınız.

Yani 2.500 TL maaşlı bir çalışan ile 1.600 TL maaşlı bir çalışanın kredi başvurusu bile burada etken olabilir. Keza mevcut ödemeler ve kredi ödemesi ile ilgili belirli bir oran orantı hesabı yapılabilir. Eğer aylık ödemeler maaşınızın çok yüksek bir kısmını kapsıyorsa krediniz onaylanmaz. Haliyle daha yüksek maaş ile daha fazla kredi limiti açılabileceği doğrudur. Maaş yükseldikçe azalan kredi tutarı için ortalama 2 ile 6 ay arasında çalışan olmak yeterlidir demek mümkün.