İhtiyaç Kredisi Hakkında Merak Ettikleriniz

Burada ise ihtiyaç kredisi hakkında her şey adım adım bulunabilir. Faiz oranı, ödeme vadesi, kredi tutarı, hangi banka veya hangi kredi gibi tüm soru işaretlerinin giderilmesini mümkün kılacağız.

İhtiyaç Kredisi Hakkında Merak Ettikleriniz
Burada ise ihtiyaç kredisi hakkında her şey adım adım bulunabilir. Faiz oranı, ödeme vadesi, kredi tutarı, hangi banka veya hangi kredi gibi tüm soru işaretlerinin giderilmesini mümkün kılacağız.

Öncelikle ihtiyaç kredisi nedir ve neden alınır gibi soru kalıplarına bir bakalım.

 • İhtiyaç Kredisi Nedir?


İhtiyaç kredisi temel anlamda anlık ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek acil bir finansman desteğidir. Birçok banka için müşterilerine özel ön tanımlı tutarlar bile mevcut.

Burada da anında mobil veya internet üzerinden başvurunuzu iletip ATM üzerinden krediyi almanız sağlanabilir. Farklı türlerle beraber alışveriş kredisi, bayram kredisi, eğitim kredisi, sağlık kredisi ve çeyiz kredisi gibi alternatifler çoğalmıştır.

 • İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?


İhtiyaç kredisi başvurusu yapmak için öncelikle 18 yaşından büyük olmak şart. Bunun haricinde her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının dilediği bankadan kredili ürün talebi olabilir.

Başvuru aşamasında nüfus cüzdanı veya Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, gelir belgesi veya bordro ve kredi başvuru formu gerekmektedir. Bunlar şubeden başvuru için gerekir. Mobil, internet veya telefon bankacılığı için yalnızca TC kimlik numaranız ile ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilirsiniz.

 • İhtiyaç Kredisi Başvuru Yolları


İhtiyaç kredisi başvurusu için hangi yöntemi kullanmak isterseniz onu tercih edebilirsiniz. Burada şubeden bizzat başvurmak, telefon bankacılığı ile başvurmak, bankanın mobil uygulamasından başvurmak, internet şubesinden başvurmak veya kredi karşılaştırma siteleri ile başvurmak arasında seçim yapabilirsiniz.

 • Herkes İhtiyaç Kredisi Kullanabilir Mi?


Normal şartlarda kişilerin kredi notu her zaman 1.000 ile başlar. Yani 18 yaşında bireylerin 1.000 kredi notu ile başladığı varsayılır. Yaptığınız düzenli ödemeler ve banka işlemleri ise bunu 1.900'e kadar yükseltebilir veya 1'e kadar düşürebilir.

Bankaların kredi vermesi için gelire bağlı olan dilim ise 1.100 ile 1.499 arasıdır. Temel anlamda gelir belgesi olan ve az riskli kredi notuna sahip olan bireylerin kredi alma ihtimali vardır. Kredi notu daha yüksek olanların kredi onay süreci daha hızlı olur. Fakat daha düşük kredi notu ile kredi çekebileceğiniz banka olmayacaktır.

 • En Uygun İhtiyaç Kredisi Hangi Bankada?


Bankaların kredi faiz oranları ve kampanyaları her zaman değişiklik gösterebilir.

Bu sebeple genele hitap eden bir unsurdan söz edemeyiz. İlk olarak bakmanız gereken detay kredinin maliyetini belirleyen faiz oranıdır. Faiz oranı haricinde toplam geri ödeme tutarı, yıllık ödeme planı, erken kapama komisyonu, masraf ve sigorta tutarları bakılması gereken noktalardır. Tüm bunların yerine kredi kıyaslama siteleri tercih edilebilir.

 • İhtiyaç Kredisi Karşılaştırma


Kredi karşılaştırma siteleri sizin için tüm bankaların kredi tekliflerini değerlendirerek en uygun faiz oranıyla uygun krediye ulaşmanızı sağlar. Hem onlarca banka gezmemiş hem de vakit kaybetmemiş olursunuz.

İhtiyaç kredisi çekerken dikkat edilmesi gereken noktalar ise çok daha önemlidir. Birçok kişinin bilinçsiz kredili ürün kullanımı sebebiyle yasal takibe takıldığını görüyoruz. Burada önceliği ödeme planına vermeniz şart.

 • Kredi çekmeden önce ödeme planı yapmalısınız

 • Sadece ihtiyacınız olan tutarı çekmelisiniz

 • Ödeyemeyeceğiniz taksit tutarları ile vade seçeneği tercih etmemelisiniz

 • Kredi ödemeleri dışında gelir gider dengenize göre hesap yapmalısınız

 • İhtiyaç kredisini gerçekten ihtiyaç için mi yoksa lüks tüketim için mi kullanacağınıza karar vermelisiniz


Bu aşamaları tamamladıktan sonra ihtiyaç kredisi hakkında tüm detayları netleştirmiş olursunuz. Özellikle bankaların bazı dönemlerde 3 ay ertelemeli, düşük faizli veya dosya masrafsız kredi gibi kampanyaları olabiliyor. Bu şartlarda en düşük faiz oranıyla uygun kredi tekliflerini bulmanız mümkün olacaktır.

 

 

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2021, 01:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER