İhtiyaç Kredisi İsimleri Neden Farklı?

ihtiyac-kredisi

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tüketicilerin farklı ihtiyaçları göz önünde bulundurularak bu kredi türleri sunulmuştur. Her banka için onlarca farklı kredi çeşidinin olması bundan kaynaklanır.

Genel hatlarıyla baktığımızda da ihtiyaç kredisi çeşitleri bu minvalde artış gösteriyor. Halen daha yeni kredi türleri doğduğunu görüyoruz. Tamamında farklı faiz oranları, vadeye göre düzenlenmiş ödeme planları ve ihtiyacınıza yönelik özellikler söz konusu olmaktadır.

Ayrıca ihtiyaç kredi türleri için genel ismin tüketici kredisi olduğunu belirtmiştik. Yani teorik olarak sağlık giderleriniz için illa sağlık kredisi çekmek gibi bir zorunluluğunuz yok. Aldığınız meblağın bu aşamada en düşük faiz oranı ve en uygun kampanya ile özdeşleşmesi daha önemlidir.

Kredi Türleri

  • Bayram Kredisi

Geleneksel bayram kredisi olarak akıllara kazınan bu finansman desteğinin ülkemiz için önemi büyüktür. Çünkü mevcut düzende dini bayramlar için 3 ile 9 gün arasında tatil olur.

Bunu gerek akrabalarınızla vakit geçirerek gerekse tatil için değerlendirebilirsiniz. İşte bunları finanse edebilmek içinse en uygun bayram kredisi için araştırmalara başlayabilirsiniz. Genellikle Kurban Bayramı veya Ramazan Bayramı için finansman desteği 12 aylık vadelerle yapılıyor.

  • Tatil Kredisi

Tatil kredisini ister bireysel olarak isterseniz bir tur operatörü aracılığıyla alabiliyorsunuz. Fakat burada 12 ayı aşmayan vadeler tercih etmek yararlı olacaktır.

Bir sonraki tatilinizde bile önceki tatilin borcunu ödemek finansal açıdan zorluk yaratabilir. Ayrıca yurtdışı tatilleri için tatil kredisi konusunda da destek verilmeye başlandı.

  • Alışveriş Kredisi

Bildiğimiz ihtiyaç kredisi gibi bir kredi türüdür. Elektronik ürünler, beyaz eşyalar, mobilyalar gibi pek çok ihtiyacınıza karşılık verir.

Aynı zamanda öncü markaların bankalar ile anlaşmalı şekilde sundukları kredi teklifleri vardır. Taksitle alışveriş yapmanın en kolay yolu olarak hayatımıza dahil olmuş sistemdir.

  • Düğün Kredisi/Çeyiz Kredisi

Düğün kredisi çekmek veya çeyiz kredisi ile bütün ihtiyaçlarınızı karşılamak derin bir nefes almanızı sağlayabilir. Bilhassa düğünden sonra büyük ödeme noktası oluşturarak borcunuzun bir kısmını kapatma şansı sunulabiliyor. Ödeme planları ise isteğiniz doğrultusunda şekilleniyor.

  • Eğitim Kredisi

Bazen kendi okulunuz için ödeme bazen ise çocuğunuz için okul masraflarına yönelik kredi türüdür. Hatta gideceğiniz kurslar ve benzeri alternatifler bile eğitim kredisi kapsamında değerlendirilebilir. Daha uzun vadelere yayılabilen bir ihtiyaç kredisi türüdür. Finansal açıdan son derece rahatlamanızı amaçlar.

  • Tadilat Kredisi

Herkes evini yenilemeye ihtiyaç duyar. Bunun bilincinde olan bankalar ise tadilat kredisi sunarak bu hayali gerçekleştirir. Hiçbir şekilde sorun yaşamadan evinizi baştan aşağı yenileyebilirsiniz. Üstelik vade seçeneğini uzattığınız takdirde daha ufak taksitler halinde ödeme yapmanız mümkün hale gelir.

  • Sağlık Kredisi

Sağlık kredisi için başvuracağınız ilk adımın hastane masrafları olması muhtemeldir. Burada sigortanız veya özel sigorta primleriniz hangi ölçekte yanınızda olacak önemlidir. Sağlık harcamalarınızın bir kısmı bu özel sigortalar kapsamında garanti altına alınmıştır.

Ancak ameliyat veya benzer operasyonlar için ekstra ücretlerle karşılaşmak mümkündür. Bunları sağlık kredisi çekmek suretiyle finansal açıdan daha rahat karşılayabilirsiniz.

Hayatınızı kolaylaştıran ihtiyaç kredisi türleri ile finansman sağlarken kafanız karışabilir. Temelde hepsini tüketici kredisi altında toplarsanız daha rahat karar verebilirsiniz. Keza hepsinin faiz oranları ve dosya masrafları gibi total maliyetlerini incelemeli ve buna göre karar vermelisiniz.