İhtiyaç Sahibi Vatandaşlar Dikkat! Bakan Duyurdu! Ramazan Öncesinde Herkese Yardım Ödemesi Yapılacak

İhtiyaç sahibi ailelere Devletten yardım eli! Vatandaşlara Ramazan Ayı öncesi Devletten nakit para yardımı alabilecekler. Pandemi nedeniyle şartların daha da zor olduğu böylesine bir dönemde Devletten ihtiyaç sahibi ve maddi açıdan aciz durumdaki vatandaşlara nakit para yardımı yapılacak. 2021 Ramazan Ayı öncesi Devlet yardımından nasıl yararlanılır? Başvuru nasıl yapılır? Şartlar neler? Detaylar haberimizde sizlerle...

vatan

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Devletten vatandaşa Ramazan Ayı yardımı! Ramazan Ayı öncesi siz de nakit para yardımı alabilirsiniz. Halihazırda Pandemi sebebiyle Devletin sosyal yardımları daha da önem teşkil ederken konuya yönelik son dakika açıklamaları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan geldi. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, gerçekleştirdiği açıklama içerisinde ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere 200 milyon liralık kaynağı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ilettiklerini duyurdu.

Sosyal Yardım Başvurusunda Bulunmak İsteyen Vatandaşlara Önemli Duyuru!

Vatandaşlarımız için büyük önem arz eden, yardımlaşmanın öneminin daha da ortada olduğu Ramazan ayından önce ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza dağıtılmak üzere kaynak aktarımı gerçekleştirdiklerini belirten Bakan Selçuk, “Her il ve ilçede kurulu mevcut olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından, muhtaç ailelerin ihtiyaçlarının giderilmesi adına yıl boyunca aynı ve nakdi olarak gıda desteği gerçekleştiriyoruz.

Buna ilave olarak her sene ramazan ayı ve Kurban Bayramından önce de ihtiyaç sahibi kimselerin temel gıda ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik birer periyodik pay miktarında ek kaynak iletiyoruz” ifadelerini kullanarak Nisan ayı öncesinde de yeni kaynağı vakıflara ilettiklerini açıkladı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, her il ve ilçede yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından ihtiyaç sahibi kimselerin yaptığı başvuruların özenle incelendiğini ifade ederek iletilen 200 milyon liralık kaynağın Ramazan ayından önce ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza iletilmesi için gerekli olan bütün tedbir ve önlemlerin alındığını da ekledi.

Sosyal Yardımlardan İçin Başvurular Nereye ve Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım başvurusu yapan vatandaşlarımızın ilk olarak muhtaçlık durumlarını, Kanunla kurulu Sosyal Güvenlik Kuruluşlarına tabii olmadıklarını ve bu kuruluşlar içerisinden aylık ya da gelir elde etmediklerini belgelemeleri gerekmektedir. Bu özelliklere sahip olan vatandaşlar ikamet ettikleri ilçe Kamykamlığı altındaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yaparak kayıt gerçekleştirmelidir.

Gerçekleştirilen kayıt işlemlerinin ardından sosyal güvenlik uzmanları tarafından gerçekleştirilen incelemeler neticesinde ihtiyaç sahibi oldukları tespit edilen vatandaşlara vakıf tarafından para yardımı beraberinde eğitim yardımı, sağlık desteği, gıda ve yakacak yardımı, barınma yardımı ve giyecek yardımı başta olacak şekilde pek çok sayıda farklı destek sağlanmaktadır. Yine ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen vatandaşlar 1.000 TL pandemi nakdi ödemesi ve elektrik desteği gibi farklı ödemelerden de öncelikli bir şekilde yararlanabiliyor.

200 Milyon TL Müjdesi

Gıda desteği yapılması için iletilen kaynağın Ramazan ayından önce ulaştırılması için gereken tedbirlerin ve önlemlerin alındığını ifade eden Bakan Selçuk, bu çerçevede SYDV’lere toplam da 200 milyon tutarında bir kaynağın aktarıldığını belirtti. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, aktarılan paranın ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza hızlı bir biçimde iletilmesi için SYDV’lerin özenle bir çalışma yürüttüklerini de sözlerine ekledi.

Kimler Faydalanabiliyor?

Ramazan Ayından önce Devletimiz tarafından ihtiyaç sahibi ailelere pek çok yardım sağlanıyor. Bu sosyal yardımlardan, halihazırda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına kayıtlı olarak sosyal yardım almaya devam eden kişiler faydalanabilecek. Ramazan ayından önce temel ihtiyaç yardımından faydalanmak için yeni bir başvuru gerçekleştirilmesine gerek kalmayacak. Yardım almaya devam eden vatandaşlar bu destekten de yeni bir başvuru yapmadan yararlanabilecek.

Fakat daha önce hiç bir yardımdan faydalanmayan, maddi durumu sebebiyle yardıma ihtiyacı olan vatandaşlar, ikamet ettikleri il ya da ilçelerde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurarak yardım ödemesinden faydalanma başvurularını yazılı olarak yapabilecekler.