İnşaat Halindeki Eve Kredi Çıkar Mı?

insaat

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yani evin tamamlanmış bedeli 500.000 TL iken, tapudan 250.000 TL’den başlayan fiyatlarla satın alma şansınız olabilir. Ancak bunun için mevcut parayı nakit olarak sunmanız şart. Bir bakıma krediyle temelden ev alma fikrinin tam olarak uygulanabilmesi mümkün görünmüyor. Bunun sebebine baktığımızda da bankaların prosedürleriyle karşılaşıyoruz.

Bankaların konut kredisi verirken kurduğu mantık tamamen evin değeri üzerinedir. Evin değerini belirlerler ve size yasal faizi ile beraber bu meblağ kadar kredi desteği sunarlar. Bunun karşılığında ise değerini belirledikleri evin ipotek işlemini yaparlar. Siz krediyi ödemezseniz ev satılır ve bankanın zararı ortadan kalkmış olur.

Tam burada yaşanan sorun ise tamamlanmamış binaların satışı için gündeme geliyor. Bildiğiniz gibi Türkiye’de tamamlanmamış inşaatlar, ortadan kaybolan müteahhitler son derece modadır. Bu yüzden bankalar işini sağlama alır ve kesinlikle garanti gördüğü yapılara konut kredisi için onay verir. İlk etaptan girmek inşaat başlamadan girmek ya da henüz kaba inşaatı yapılan eve kredi çekmek bu sebeple imkânsızdır.

Bankaların bitmemiş eve kredi verir mi sorusu için uyguladığı parametre ise %80 kuralıdır. Yani değerinin %80’i kadar kredi onayladığını biliyoruz. İnşaat halindeki eve konut kredisi içinse en az %80’inin tamamlanmış olmasını baz alır. Eğer inşaat ilerlediyse ve tamamlanma aşamasına yaklaşıldıysa belgelerinize göre kredi çıkma ihtimali vardır.

İnşaat Halindeki Eve Kredi Başvurusu İçin Neler Gereklidir?

Öncelikle sadece arsa tapulu dairelerin kredi kullanabilme şansı yoktur. Bunun yerine sizden talep edilen kat irtifakı veya kat mülkiyetidir. Dolayısıyla inşaat halinde olduğu zaman bunların bazılarının eksik olması mümkündür. Ayrıca iskan belgesi alınabilmesi için inşaatın tamamlanmış olması gerekiyor.

Doğal olarak bitmemiş evin veya yapım aşamasında olan evlerin kredi kullanılarak satın alınabilmesi son derece zordur. Eğer henüz yapımı devam eden bir binadan daire satın almak istiyorsanız kredi başvurusu için aşağıdaki belgeleri sunmanız gerekecektir.

  • İmar Durum Belgesi
  • Proje Onayı
  • Yapı Ruhsatı
  • Bağımsız Bölümler İçin Pay Göstergesi
  • Temel Üstü Ruhsatı
  • İskan İzni
  • Kat İrtifakı ve Kat Mülkiyeti

Konut kredisi için bunların tamamının sizden talep edilebileceğini unutmamalısınız. Zaten başvurunuzla beraber ekspertiz gelip inceleme yaptığında nihai karar ortaya çıkacaktır. %80’i tamamlanmayan inşaat halindeki evler için kredinin onaylanmayacağından emin olabilirsiniz. Bankaların yapımı tamamlanmamış evi satmakla uğraşmayacağını düşünmek gayet mantıklıdır.

Konut Kredisi Çekerken Firmalar Güvenilir Midir?

Türkiye’de son yıllarda yapılan yeni binalar ve inşaatlar çoğunlukla finansman desteğini destekliyor. Hatta firmaların artık bankalar ile koordineli hareket ettiğini görebiliyoruz. Yani belirli bir proje evi içerisinden daire satın almak istediğiniz zaman firmanın sizi yönlendirdiği banka ve kredi teklifleri olabiliyor.

Bankalar haricinde de firmaların sunduğu finansman destekleri olabiliyor. Eğer kredinin maliyeti düşüyorsa ve faiz oranı olarak daha avantajlı görünüyorsa değerlendirmek mümkündür. Burada güvenilirliği belirleyen unsur kredinin kullandırılma şeklidir. Eğer bir finans departmanından kredi olarak kullanılıyorsa güvenebilirsiniz. Fakat senet sonucunda bu durumun risk taşıyabileceği aşikâr.

Proje konutları olarak hazırlanan ve yapımına başlanan sitelerden ev sahibi olmak için konut kredisi çekebilirsiniz. Genelde izinleri tam ve projeye uygun şekilde yapılan bu büyük projelerin kredi açısından bir olumsuzluk yaşamadığını söylemek gerekiyor.

Sizin yinede konut kredisi karşılaştırması yaparak uygun şartları yaratmanız önerilir. Ayrıca konut kredisi verilmesi için uzun vadeye bölünen kredi tutarını ödeyebiliyor olmanız ve evin ipotek için uygun olması yeterlidir. Yani asgari ücretli ya da emeklinin bile burada ev sahibi olması mümkündür.