Japonya’dan dijital para birimi hamlesi!

Japonya'nın dijital para birimi çıkaracağı öğrenildi. Söz konusu ülkenin bu doğrultuda birinci faz testlerine başlayacağı ifade edildi.

japonya_dijital_para2

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Japonya’dan önemli bir dijital para birimi hamlesi geldi. Söz konusu ülkenin dijital para birimi çıkaracağı bildirildi. Konuya dair açıklama BOJ’dan (Japonya Merkez Bankası) geldi. Açıklamada, dijital paranın ihraç edilmesi, dağıtılması ve geri toplanmasına yönelik aşamaların ele alınacağı kaydedildi.

Denemelerin 2022 senesinin Mart ayına dek gerçekleştirileceği belirtilen açıklamada, ilk safhanın yalnızca teknik faaliyetlerden meydana geleceği ifade edildi. Daha sonra da ikinci aşamaya geçileceği ve dijital para tutarına getirilecek sınır ile kullanım miktarı gibi konularda detaylı değerlendirmelerin yapılacağı belirtildi.

BOJ İcra Direktörü Shinichi, kısa bir süre önce yaptığı açıklamada, dijital para birimi ödeme hizmetine yönelik bir deneme programının hayata geçirileceğini duyurmuştu.

Dijital para çalışmalarına hız kazandırıldı

Dünya genelinde etkisini gösteren koronavirüsle birlikte dijital para çalışmalarına da hız kazandırıldı. Fiziksel temasın bulunmadığı ödeme metotlarına yönelik ilgi arttı. Çin dâhil olmak üzere birçok ülkede dijital para konusunda ciddi bir ilerleme sağlandı. Türkiye’nin de dijital para birimine ilişkin bir çalışma yürüttüğü biliniyor. Türkiye’de bu konudaki ilk denemelerin, 2021 senesinin ikinci yarısında gerçekleştirilmesi amaçlanıyor.

Gerekli altyapılar oluşturulacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, dijital paranın hukuki, teknolojik ve ekonomik altyapısının meydana getirileceği bildirildi. Açıklamada, söz konusu altyapıların 31 Aralık 2021 tarihine kadar bitirileceği ifade edildi. Yani Türkiye’nin bir sonraki seneye dijital para düzenlemesiyle gireceği anlaşıldı.

Uluslararası Ödemelere Bankası’na göre, merkez bankalarının yüzde 86’lık bölümü, dijital para biriminin potansiyeline yönelik etkin bir şekilde inceleme yapıyor. Merkez bankalarının yüzde 60’lık bölümü bu teknolojiyi denerken, yüzde 14’lük bölümü ise konuya ilişkin pilot programları hayata geçirdi.