JP Morgan’dan TCMB açıklaması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal görevden alındı ve yerine Şahap Kavcıoğlu getirildi. Gelişmeyi yorumlayan JPMorgan, görev değişikliğinin gelecekte izlenecek politika konusunda piyasada belirsizliğe neden olmasının ihtimal dâhilinde olduğunu bildirdi. Deutshce Bank da piyasalardaki dalgalanmada yatışma için yapılması gerekenler arasında "faiz artırımı" konusuna da yer verdi.

tcmb_on

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu’nun atanması sonrası bunu fırsat gören bazı çevreler Türk ekonomisini hedefe koydu. Hafta sonunda İngiliz Financial Times ile The Guardian’dan gelen spekülatif açıklamaların ardından şimdi de Amerikan JP Morgan bir yorum yaptı.

Önümüzdeki dönemde asıl belirsizliğin TCMB’nin yeni yönetiminin enflasyonu indirme, öngörülebilirlik ve şeffaflığı sağlama cihetindeki taahhütlerini nasıl yapacağı olduğunu vurgulayan JP Morgan, piyasada belirsizliğin düşürülmesi için, Merkez Bankası’ndan (TCMB) yakın vakitte daha çok politika yönlendirmesi yapılmasının anahtar olduğunu savundu.

Hâlâ yüksek seyreden enflasyon, büyüyen dış finansman ihtiyaçları ve global finansal koşullarda sıkılaşmaya karşı kırılganlık esas alındığı zaman, politika duruşu yönünde manalı bir değişikliğin olması için pek fazla alan görülmüyor. Parasal çerçevenin öngörülebilir ve şeffaf tutulması çok değerli olmayı sürdürüyor.

Enflasyon ve büyüme tahminlerine bakıldığında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın bir sonraki hamlesinin Eylül ayında 100 baz puan faiz indirimi olacağına inandıklarını kaydeden JP Morgan, fakat global finansal koşullarda sıkılaşma ortamında daha erken bir gevşeme ya da buna atıf yapmanın zor kazanılan politika kredibilitesine zarar verebileceği görüşünü savundu.

Büyümüş dış finansman ihtiyacının ve gelişimini sürdüren piyasalara sermaye akışı için çok daha az destekleyici durumunun Türk ekonomisi yerel varlıkları için potansiyel kırılganlığı yükselttiğini belirten JP Morgan, Türkiye’ye yönelik şu an için tahminlerini değiştirmediklerine ve Türk Merkez Bankası’ndan daha fazla veriler ve yönlendirmeleri beklediklerine vurgu yaptı.