Kavanoz Metoduyla Para Biriktirmek

Hemen kavanozların ve ayırdığımız 6 eşit parçanın ne anlama geldiğine geçelim. Ancak açıklamalara geçmeden önce ayıracağımız kavanozların farklı ihtiyaçlara göre farklı oranlarda olacağını söylemeliyiz.

Kavanoz Metoduyla Para Biriktirmek
Hemen kavanozların ve ayırdığımız 6 eşit parçanın ne anlama geldiğine geçelim.

Ancak açıklamalara geçmeden önce ayıracağımız kavanozların farklı ihtiyaçlara göre farklı oranlarda olacağını söylemeliyiz. 100 TL paramız olduğunda bunun 55 TL'sini bir kavanoza, 5 TL'sini bir kavanoza, geri kalan 40 TL'yi ise 10 TL olarak bölüştürerek kalan 4 kavanoza aktaracağız. Yani kavanozlara ayıracağımız bütçenin %55, %10, %10, %10, %10 ve %5 şeklinde olduğunu söyleyebiliriz.

  • Temel İhtiyaç Kavanozu: %55


Hayatınızı idame ettireceğiniz tüm ihtiyaçlarınızın bu kavanoz içerisinden karşılanacağını söylemek gerek. Yeme içme ihtiyacı, barınma ihtiyacı, iletişim ve ulaşım ihtiyacı gibi tüm temel harcamalarınız bu %55'lik kısım içerisindedir. Aylık maaşınızı aldığınız zaman bu orana göre tutarı kavanoza koymanız şart.

  • Eğlence Giderleri: %10


Hayatın okul ve iş gibi konumlarda geçmeyeceği ve psikolojik anlamda da biraz doygunluk olması gerektiğini herkes kabul etmelidir. Burada paramızın %10'unu ikinci kavanoza atıyoruz. Bu kavanozdan ise bir cafede içeceğimiz kahve veya bir gece restoranda yediğimiz bir arkadaş yemeği finansa edilecek.

  • Birikim ve Tasarruf: %10


Kemerleri sıkacağımız ilk noktaya geldik. Burada birikim yapmanın alışkanlık seviyesine geldiğini ve parayla hedeflerimizi bir bir yerine getirebileceğimizi söylemek gerek. %10'luk bir dilim ile kısa vadede bile istediğimiz ama alamadığımız saati alabiliriz. Bu ise başlangıç olarak güzel bir hediye olabilir.

  • Eğitim Masrafları: %10


%10 olmasına karşın eğitim masraflarına çok daha yüksek bir bütçe ayrılabilir. İnsanın kendisine yapabileceği en büyük yatırımın eğitim olacağından şüphe yok. Haliyle dil kursları, okul kayıtları, okulla ilgili sosyal aktiviteler dahil olmak üzere tüm giderleri buradan finanse etmek gerekiyor.

  • Lüks Tüketim: %10


Aslında lüks tüketim dediğimizde insanların aklında bambaşka bir dünya canlanıyor. Oysa çalışan bir telefonunuz varken yeni bir telefon almak bile lüks tüketimdir. İhtiyaç ile istek arasındaki bariz farkı anlayamadığımız zamanlarda da bütçemizi beşinci kavanozdan alacağımız tutarla kullanacağız.

  • Hediye ve Ekstralar: %5


Burada arkadaşınıza alacağınız bir doğum günü hediyesi, annenize alacağınız anneler günü hediyesi için finansman sağlayabilirsiniz. Bu tutarı bu tip harcamalarınız yoksa ekstra bir hadise için kullanabileceğiniz garanti fonu olarak düşünebilirsiniz.

Yöntemin uygulanabilirliğinden şüphe yok. Oranların global çapta birçok finans uzmanı tarafından önerildiğini söylemek gerek. Şu an için kavanoz metodu ile birikim yaptığınız takdirde tüm ihtiyaçlarınızı sorunsuz karşılayabilmeniz mümkündür. Hatta bazı durumlarda birikiminizle ihtiyaçlarınızın tamamını karşıladıktan sonra isteklerinize bile maddi anlamda çözüm üretmeye başlayabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2021, 02:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER