Kavcıoğlu: Türk Lirası’nın itibarı sağlanacak!

TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Türk Lirası'nın itibarının sağlanacağını ifade etti.

kavcıoğlu1

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, bugün yaptığı açıklamada, 2023 senesine yönelik yüzde 5 enflasyon hedefinin sürdüğünü kaydetti. Kavcıoğlu, döviz kurlarında meydana gelen dalgalanmalara değinerek, Türk Lirası’nın itibarının sağlanacağını ifade etti.

“Para politikası araçları kullanılacak”

TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) olarak ilerleyen süreçte yükümlülüklerini başarılı bir şekilde yerine getireceklerini belirten Kavcıoğlu, koronavirüsün ekonomi bakımından belirsizliklere ve zorluklara neden olduğunu söyledi. Kavcıoğlu, yasalarla kendilerine verilen görev ve yetkiler kapsamında TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) olarak para politikasını etkili bir şekilde kullanmayı sürdüreceklerini ifade etti.

“Yüzde 5 hedefi devam ediyor”

Enflasyonun yüzde 5 düzeyine indirilmesini hedeflediklerini aktaran Kavcıoğlu, söz konusu hedefe ulaşabilmek için yoğun bir şekilde çaba harcayacaklarını dile getirdi. Kavcıoğlu, sahip oldukları araçları bağımsız bir biçimde kullanmayı sürdüreceklerini ifade etti.

“İstihdam artışı için gerekli”

Sade bir para politikasının uygulanacağına dikkat çeken Kavcıoğlu, enflasyonun kalıcı bir şekilde düşmesi için para politikası araçlarının etkili bir biçimde kullanılacağının altının çizdi. Kavcıoğlu, istihdamın artması ve sürdürülebilir bir büyümenin sağlanması için düşük enflasyonun şart olduğunu dile getirdi.

“Veri odaklı kararlar verilecek”

Sıkı bir para politikasının enflasyon beklentileri için gerekli olduğuna dikkat çeken Kavcıoğlu, politika faizinin enflasyonun üstünde bir seviyede belirleneceğini aktardı. Kavcıoğlu, veri odaklı kararların verileceğini ifade etti.

“Enflasyonda düşüş kalıcı olacak”

Enflasyonda düşüşün kalıcı olmasının hedeflendiğini belirten Kavcıoğlu, Ekonomi Reform Paketi’nde yer alan kazanımların uygulanmasının söz konusu düşüş bakımından ciddi bir önem arz edeceğini ekledi.

Düşük faizi savunmuştu

TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) Başkanlığına getirilmeden önce bir makale kaleme alan Kavcıoğlu, yüksek faiz politikasında ısrar edilmemesi konusunda uyarmıştı. Yüksek faiz politikası nedeniyle üretim maliyetlerinin ve enflasyonun artacağını ifade eden Kavcıoğlu, söz konusu politika nedeniyle Türkiye’nin daima kaybeden taraf olduğunu belirtmişti. Kavcıoğlu, dünyada genel olarak faizlerin sıfıra yakın olduğuna dikkat çekerek, yüksek faiz politikasının hiçbir şekilde ekonomik sıkıntıları çözmeyeceğini ileri sürmüştü. Yatırımların yüksek faizle önlenmesini isteyenlerin bulunduğunu ifade eden Kavcıoğlu, bu nedenle söz konusu politikanın savunulmasının üzücü olduğunu kaydetmişti.