Kimler Kredi Başvurusu Yapabilir?

qreds

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bankaların finansal anlamda kendilerini güvende hissettikleri sürece kredi verdiklerini bilmelisiniz. Haliyle kimler krediye başvurabilir sorusuna ister istemez çalışanlar, emekliler ve benzeri şekilde geliri düzenli olan insanlar diye cevap verebiliriz.

Çalışmayanlara, ev hanımlarına, öğrencilere kredi imkânı biraz daha ütopik durumlardır. Ancak krediyi almak ve başvurmak arasında bariz bir fark vardır. Burada kredi başvurusu yapmanın şartları açısından konuşurken 18 yaş sınırının dışında bir faktörle karşılaşmıyoruz.

Tabi ki bunu kimler kredi kullanabilir minvalinde düşündüğümüz zaman daha farklı bir noktaya değinmek gerekiyor. Burada temel alınan nokta ise kredi notu ve gelir düzeni oluyor.

Kimlerin Kredi Başvurusu Onaylanır?

Kredi başvurusunun onaylanması için kredi notunun yüksek olması gerekir. Tabi ki kredi notunun yüksek olması her şey için yeterli değil. Örneğin kredi notunuz yüksek olsa bile SGK üzerinde 3-6 ay arasında sigortanız olmadığında reddedildiğini görebilirsiniz.

SGK dökümü sayesinde sigortanızın işyeriniz tarafından ödendiği gözlemlenebilir. Bu sayede de düzenli olarak maaşınızın yattığı anlaşılır. Maaşı olan ve düzenli olarak bu gelire sahip olacak kişilerin kredi başvurusu çok daha hızlı bir biçimde onaylanacaktır.

Findeks kredi notu ise burada reddedilme ve onaylama arasında olan ince çizgiyi sembolize ediyor. Eğer kredi kullanmak istiyorsanız kredi notunuzun belirli bir seviyenin üstünde olması şarttır. 1 ile 1.900 arasında olan kredi notunuzun 1.200’den düşük olması hiçbir şekilde kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanmayacağı anlamına gelebilir. Genel hatlarıyla bankaların değişen prosedürlerine göre 1.200 ile 1.500 arası olan kredi notları değerlendirmeye tabi olabiliyor. Burada ise gelir belgesi, bordro ve SGK dökümü gibi faktörlere dayanarak risk raporu inceleniyor.

Kredi sicili temiz olanlar için ayrıcalık tanınabiliyor. Fakat en rahat kredi onaylanma sürecinin 1.400 kredi notunun üzerinde olanlar için öngörüldüğünü vurgulamalıyız. Burada insanların merak ettiği detay ise kredi sicilinin bozuk olmamasına rağmen onaylanmayan kredi başvurularıdır.

Kredi Başvurum Onaylanmıyor!

Kredi başvurusu yaptınız ve gerekli ön şartları taşıyorsunuz. Kredi notunuzu düşürecek bir finansal geçmişiniz yok. Ya da yeni bir kart sahibi oldunuz ve öncesinde bankalarla ilişkiniz bile olmamış. İşte bu standartlarda da önünüze kredi notunun düşüklüğü çıkıyor.

Yani şimdiye kadar finansal geçmişinde düzensiz ödeme olan herkesin kredi notu düşüktür. Fakat hiç bankalarla ilişkisi olmamış ve kredili ürün kullanmamış kişilerin çok yüksek bir kredi notu yoktur. Bankaların gözünde en iyi finansal geçmiş ödeme alışkanlıklarınızla ortaya çıkar.

Yani kredi ve kredi kartı ödemelerinizi zamanında ve düzenli yapıyor olmanız burada temel kıstastır. Kredi notunuz yükseldikçe ve kullandığınız kredileri bitirdikçe gelir ve borç dengesi oluşur. Haliyle olumlu olarak kredi notu artışına sebep olur. Kredi başvurusu ne zaman onaylanır sorusunun cevabı ise burada saklıdır.