Kira Öder Gibi Kredi Ödeyerek Ev Sahibi Olunur Mu?

kira-oder-gibi

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tabi ki burada mevcut ev kirasından çok daha cüzi miktarlar ödeyebiliyorsunuz. Teorik olarak kira tutarlarına denk gelen kısım ise 120 ay ile 240 ay arasında bir vade seçeneği oluyor. Yani evin 10 yıl ile 20 yıl arası bir amortisman süreci olmuş oluyor. Bu süreç gayet normal bir süreç diyebiliriz. Çünkü yatırımların 13 yıldan sonra kendisini geriye kazandırmasına iyi yatırım deniyor.

Ancak tam olarak kira öder gibi ev sahibi olabilmek mümkün mü sorusuna değinmek gerekiyor. Çünkü kredi maliyetlerine bakıldığı zaman ciddi anlamda yüksek faiz oranları ve gerçekten yüksek maliyetlerle karşılaşıyoruz. Örneğin 200.000 TL değerinde bir ev için 160.000 TL kredi çektiğimizde bunu net olarak görebiliyoruz. Yani bir bakıma çektiğimiz tutarın iki katına dayanan bir toplam geri ödeme gözlemleniyor. Faiz tutarları uzun vade olmasına rağmen düşük görünüyor.

Faiz düşük olmasına rağmen çok uzun süre devam eden kredi ödemelerinin sonucunda ödediğimiz tutarlar 160.000 TL için 300.000 TL’lere dayanabiliyor. Böyle bir durumda ise kirada oturmak mı daha avantajlıdır yoksa mortgage ile ev almak mı diyebiliyoruz.

Kirada Oturmak Konut Kredisinden Avantajlı Mı?

Bu durum kişinin kendi tercihleri çerçevesinde değerlendirilebilir. Ancak kesinlikle konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak daha mantıklıdır. Mevcut oturduğunuz evi ele alarak kısa bir hesap yapabilirsiniz. Kiranın 1.000 TL olduğunu, evin değerinin ise 200.000 TL olduğunu varsayalım. 120 ay oturduğunuzda şu an ödediğiniz kira tutarını ödeseniz bile 120.000 TL’lik bir gider oluşacaktır.

Barınma giderinizin total hacmi her sene mevcut kira üzerinden %8-10 seviyesinde artacaktır. Yani bir sene sonrasında bile kiranızın zaten 1.100 TL dolaylarında olacağı aşikâr. Tam 10 yıl sonra ise kira maliyetinizin çok daha artmış olacağı kesin.

Aslında teorik olarak birbirine yakın rakamlar çıkmış olacağından bu parayı kira bedeli olarak ev sahibine ödemek ile kredi taksit tutarına yatırmak arasındaki ince çizgiden söz etmiş oluyoruz. Eğer konut kredisi ile evi satın alırsanız 10 yıl içerisinde tapu sizin olacaktır. Kirada oturmaya karar verirseniz her zaman ödeyeceğiniz bir kira ile baş başa olacaksınız.

Kirada oturmanın tek avantajı ise dilediğiniz zaman evden çıkmak, farklı bir eve yerleşmek, daha düşük ya da finansal durumunuza göre daha yüksek kira bedeli olan bir yere taşınmaktır. Konut kredisiyle kira öder gibi ev sahibi olduğunuzda ise sabit bir noktada yaşamınızı sürdürürsünüz.

Peşinat tutarı olarak istenen %20’lik tutarın çok önemli olduğunu ve insanların genelde bu aşamada takıldıklarını söylememiz gerekiyor. Yani evin değerinin %80’ine kadar kredi çıkıyor. Dolayısıyla 200.000 TL’lik evi satın alabilmek için 40.000 TL birikim yapmak gerekiyor. Bunu yapamadığınız takdirde ise krediniz onaylanmıyor. Dilerseniz peşinat tutarını ihtiyaç kredisi ile temin etmeniz mümkün olabiliyor. Fakat iki kredinin ödemesi finansal olarak sizi yıpratabileceği için dikkatli olmanız şart.