Kiracıları Üzecek Haber! Kiralar Yarı Yarıya Zamlanıyor İşte Nedeni

Koronavirüs pandemisinin ekonomiye etkileri sürüyor. Geçtiğimiz yıl tüm Dünyada etkisini hissetiren ve ülkemizde de hızla yayılım gösteren Koronavirüs pandemisinden ötürü son 1 yılda kira fiyatları da artış gösterdi.

Kiracıları Üzecek Haber! Kiralar Yarı Yarıya Zamlanıyor İşte Nedeni
Koronavirüs pandemisinin ekonomiye etkileri sürüyor. Geçtiğimiz yıl tüm Dünyada etkisini hissetiren ve ülkemizde de hızla yayılım gösteren Koronavirüs pandemisinden ötürü son 1 yılda kira fiyatları da artış gösterdi. 10 milyonun üzerinde nüfusuyla ülkemizin en kalabalık şehri unvanını elinde bulunduran Megakent İstanbul'da kira fiatları son 1 yıllık süreçte %50'ye varan artışlarla rekor kırdı. İstanbul'un ilçelerinde %20 ila %50 aralığında değişen oranlarda kira zamları geldi!

İSTANBUL'DA KİRACILAR İÇİN ZORLU SÜREÇ

Koronavirüs salgını İstanbul'da kiralık ev arayan vatandaşları da zora soktu. Özellikle İstanbul'un Bağcılar ilçesinde kira bedelleri tam %122,53 oranında zamlandı! Yükselen kira fiyatlarında Bağcılar'ı %88,43 ile Zeytinburnu ve %80,15 ile Şile takip etti. İstanbul'a taşınıp kirada oturmayı düşünenler, artan kira bedelleri karşısında kara kara düşünmeye başladılar.

Milyonlarca kiracı vatandaş, İstanbul'un birçok ilçesinde yaşanan kira artışlarına tepki gösterdi. Zorlu pandemi sürecinde özellikle üniversite öğrencilerinin İstanbul'a dönmemesi ve öğrenci evlerinin de boşa çıkmasıyla birlikte İstanbul'da nüfus azalmasına karşın kira bedellerinin zamlanmasına tepki gösteren kiracılar, bu artışın kaynağının araştırılmasını istiyor. Kira bedellerinin yanı sıra kiracılardan istenen apartman ve site aidatları da aynı şekilde zamlanarak kiracı vatandaşları zor duruma sokmuş durumda.

Hayat pahalılığının git gide arttığı İstanbul'da kira ve aidat bedellerinde yaşanan artış kiracıları isyan noktasına getirse de emlakçılar ve kiraya verenler, zorlu pandemi koşullarında kendilerinin de zararda olduğunu belirterek, ekonomik dengelerden ötürü kira bedellerinde artışa gidilmesi gerektiğinin altını çiziyorlar.

İSTANBUL'DA YENİ KİRA BEDELLERİİstanbul'un Bağcılar ilçesinde 100 m2'lik bir ev için ortalama kira bedeli 3.200 TL olurken Zeytinburnu'nda 3.300 TL oldu. Kira bedellerinde en düşük artışın yaşandığı Küçükçekmece'de ise 100 m2 ev kiralamak isteyen bir kiracı aylık 2.100 TL ortalama kira ödemek zorunda. Daha haline münasip bir semtte oturmak isteyenler için Pendik'te 100 m2'lik bir evin ortalama kirası 1.300 TL olurken Esenler ve Sultangazi'de ise aylık 1.600 TL ortalama fiyat gündeme geliyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2021, 22:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER